Bursaspor Teknik Direktörü Şenol Güneş'ten birbirinden çarpıcı açıklamalar
Bursaspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, yardımcılarına yapılacak ödeme konusunda anlaşmazlık yaşandığı için istifanın eşiğine geldiği yönünde medyada yer alan iddialara cevap vererek, "Daha yeni başlıyoruz, bir şey olmadı ki kavga edelim" dedi.
BURSASPOR , 12 Haziran 2014 Perşembe, 21:31
Bursaspor Teknik Direktörü Şenol Güneş'ten birbirinden çarpıcı açıklamalar

Yeşil-beyazlıların çiçeği burnunda teknik direktörü Güneş, kulüp televizyonuna transfer çalışmalarından, Bursaspor'daki hedeflerine, kamp tarihlerinden, Brezilya'da düzenlenecek olan Dünya Kupası organizasyonuna kadar birçok konuda önemli açıklamalar yaptı.

Bursaspor'un çok önemli ve büyük bir camia olduğunu ve beklentilerin farkında olduğunu belirten Güneş, "Bizlerden beklentiler çok büyük. Öncelikle taraftar bazında bakmak istiyorum. Taraftarımızın takımı oldukça desteklediğini, içinde olduğunu gördüm. Çok katkı yaptıklarını ama zaman zaman da olumsuz etki yaşattıklarını duydum ve görüyoruz. Geldiğim günden bu yana yakın, sıcak bir ortamın içerisindeyim. Onların bu sevgisine karşılık vermek istiyorum. Önümüzdeki sezona cezalı başlıyoruz. Onların Bursaspor'a olan sevgisinin ve desteğinin olumlu olarak takıma ve şehre yansımasını istiyorum. Onların daha önce aldıkları Fair-play ödülünü tekrar almalarını istiyorum. Hem Türkiye'ye hem de dünyaya örnek olacak bir taraftar kitlesinin oluşmasından yanayım. Onların bu sevgisine bizler de cevap vermek için çalışacağız. Futbol camiasında her zaman yönetimler, teknik heyet ve futbolcular değişiyorlar ancak taraftar kitlesi her zaman sabit kalıyor. Taraftarların bıraktığı izler camialarının görüntüsünü ve marka değerini büyütüyor. Biz antrenör ve oyuncular olarak hem çalışanız hem de taraftarız" açıklamasını yaptı.

"TECRÜBELİ BİR CAMİA"

Bursaspor camiasının geçmiş dönemde hem büyük başarılar hem de başarısızlıklar yaşadığını belirten Güneş, "Bursa kenti büyük başarıyı görmüş, Avrupa'ya çıkmış ve tecrübe kazanmış. Aynı zamanda geçmişine baktığımızda en büyük sıkıntıyı görmüş alt lige düşmüş. Zaman zaman büyük paralar harcamış. Altyapıdan futbolcular çıkarmış. Bunlar avantaj. Başarıda sürekliliği yakalamak için geriye bakmamız gerekecek. Ama geriye takılıp kalırsak, ileriyi kuramayacağız. Onun için geriye takılmadan dersler çıkarmalıyız. Benim bugüne kadar yaptığım çalışmalar mevcut durumu tespit etmekti. Geçmişte neler yapıldı. Bizim futbolculuk dönemimizden olan aynı milli takımda ve karşılıklı oynadığımız futbolcuların Bursaspor olan ilişkilerini biliyorum. Son yıllarda hocaların, oyuncuların neler yaptığına bakacağız. Bulunduğumuz kadronun da yarışabilmesi için neler yapabileceğine bakacağız. Sonunda oyuncular ile yarışıyoruz. Çünkü sahnede onlar bizi temsil ediyor. Biz görev veriyoruz, taraftar destek oluyor. Yönetim kurulumuz her türlü gayreti gösteriyor. Geçmişte başarılı olan yönetici ağabeylerimiz, kardeşlerimiz var. Onları da unutmadan bu işi yapacağız" dedi.

"4-5 TANE TRANSFER YAPABİLİRİZ AMA KOLAY DEĞİL"

Transfer çalışmaları hakkında da bilgi veren Güneş, "Bugün itibariyle kadroyu nasıl oluştururuz bunu düşünüyoruz. Kadromuzda geçen sezon iyi niyetle alınan, marka değeri olan futbolcular var. Onların takıma yeteri kadar beklentileri verememesi sebebiyle bugün yeni bir gündemimiz var. Onlarında rızasını alarak bir ortak yol bulup, eğer ayrılması gerekiyorsa ayrılmaları, kalacaklarsa nasıl faydalanacağız onun kararını henüz vermedik. İlk düşüncemi yönetimle de paylaştım. Mevcut olan yabancılardan sayının tamamen düşürülüp, yeni yabancılar almayı düşünüyoruz. 4-5 tane transfer olabilir ama kolay değil. Yönetim yeni geldi. Gideceklerin sorunları, geleceklerin alınışları var. Bunlar bir kenarda konuşulan konular. Altyapıdan gelen yetenekli oyuncularımızı değerlendireceğiz. Bir de mevcut olan geçen sezon beklenen performansı veremeyen oyuncularımıza şans vereceğiz. Şansları kullanıp, takımı büyütürlerse biz de kendilerini gururla alkışlayacağız. İkinci konu da transfer. Transfer biraz süreç alabilir. Frey'in durumuna göre kaleci. Bu konuda görüşmelerimiz de basına yansıdı. Sinan ile konuştuk. Kendisi gelmek istiyor. Tercihimiz Türk kaleci. Defansa Civelli'nin durumuna bağlı olarak stoper mevki. Orta sahada zaten olmazsa olmazımız defansif oyuncu. İki yönlü oynayabilecek bir oyuncu çok daha cazip. Sol taraftaki durumumuz Taiwo'nun durumuna bağlı. Türk oyuncu ile sol kanadı kapatmak istiyoruz. Gelişmelere bağlı olarak öncelikle 3-4 oyuncuyu halletmemiz gerekiyor. İki tane yabancımız Belluschi ve Fernandao düşüncemizde, bunların yanına 3-4 tane yabancı alabilirsek diğer yönleri genç oyuncularımız ile kapatabiliriz. Ama bu bir yarıştır. Yarış içinde eksikler varsa değerlendirilir. Pinto ve Kazım benim gündemimde zaten olmadı. Sizin 3- 6 ay, 1 sezon boş bıraktığınız futbolcu takımdan kopmuşsa sıkıntıdır. Bu sorun Frey, Taiwo ve Civelli'de yok. Pinto ve Kazım'ın takımla bütünlükleri kopmuş. Tekrar geri kazanmayı şuanda mümkün görmüyorum. Ama tabii kulübün de haklı tarafı var. Futbolcuların anlaşmaları var. En az zararla bunu kapatabilirse seviniriz" açıklamasını yaptı.

"ACİL YAPACAĞIMIZ İŞLERİN BAŞINDA UEFA KONUSU VAR"

Güneş, sezon öncesi kamp çalışmalarının UEFA'nın vereceği karara bağlı olduğunu ve çıkacak karara göre şekilleneceğini belirterek, "Acil yapacağımız işlerin başında UEFA konusu var. Eskişehirspor ve Sivasspor'un almış olduğu bir ceza var. Bu konuda başkanımız gerekli açıklamaları yaptı. Eğer bize görev verilirse en iyisini yapmaya çalışacağız. Bu nedenle sezon açılışı konusunda ikilem içerisindeyiz. İki tane programımız var. Eğer Avrupa'ya gidersek 30 Haziran'da, gidemezsek 7 Temmuz'da takımı toplamayı düşünüyoruz. Tabii çıkacak karara göre kamp programımız belirleyeceğiz. UEFA Avrupa Ligi olmazsa 1 hafta Bursa'da kalıp 10 veya 11 günlük yurt içi kampına gidip daha sonra yurtdışında kamp yapmayı düşünüyoruz. UEFA Avrupa Ligi'ne katılım olursa belki maçları da içine alacak bir Avrupa kampı yapabiliriz. Tarihleri ve yerini de maalesef şuan için söyleyemiyoruz" diye konuştu.

"EMRE VE AYDIN'A OLUMLU BAKIYORUM"

Ankaragücü'nden Emre Taşdemir ve geçen sezon Sivasspor forması giyen Ayrdın karabulut transferlerini değerlendiren Güneş, şunları söyledi:
"Bu oyuncularımıza olumlu bakıyorum. Emre'yi çok yakından izlemedim. Takip ettiğim oyuncu değil ama aldığım bilgiler olumlu. Ofansif yönü daha ağırlıklı. Kendisi ile görüştüm. Defansif olarak pozisyon alışında ve bire birlerde iyi olursa, hücuma dönük kullanabileceğimiz iyi bir defans oyuncusu olur. Hep beraber görmemiz lazım. İki alt ligden geldi. Bu durumda olan bazı oyuncular çok kolay uyum sağlayabiliyor ama kolay değil. Kendine güveni olan karakterli bir oyuncu. Yeteneği de var. Defansif olarak fiziksel açıdan ezilip ezilmeyeceğini, süper ligin temposu içinde neler yapacağını çalışarak göreceğiz. Aydın ise yeteneği çok fazla olan bir arkadaşımız. Kendisinden beklenen performansı geç verdi. Ama bazen bu tip oyuncuların geç çıkış yapması kıymetini bildiği zaman daha da avantajlı oluyor. İşine dört elle sarılmasını sağlıyor. Beklentimiz geçen sezon oynadığı iyi futbolu, bu yıl daha yukarı çıkartması. Bu oyuncularımıza olumlu bakıyorum. Tabii her şey sahada görülecek. Yıldız aldığınız oyuncu bile eksik çıkabiliyor. Geçen sezon kariyeri çok yüksek aldığımız oyuncular beklentilerin altında sonuç verdiği için hem kendileri hem de bizim için zor bir durum ortaya çıktı."

"SEYİR ZEVKİ YÜKSEK FUTBOL OYNAMALIYIZ"

Sahada futbol oynayan sporcunun da, tribünde olan taraftarların da zevk alacağı bir futbol oynatmayı hedeflediğini belirten Güneş, şu ifadeleri kullandı:
"Maça gittiğinizde bir heyecan istersiniz. Rutin, pozisyonu olmayan, uykunuzun geldiği bir futbolu kimse izlemek istemez. Bunu futbolcuda istemez. Ben de istemem. Önce oyuncu keyif almalı. Ben her oyuncumdan bunu isteyeceğim. Ben de güzel bir futbol istiyorum. Ben bütün çalışmalarımı oyuncumun en iyi futbolu oynaması için yapıyorum. Yoksa boşuna zaman kaybediyoruz. Ben kaderine razı oyuncum burada yeterli olsun diye düşünmüyorum. Yetmiyorsa en iyisini alacaksınız. Şuanda bunu üretmeye aday oyuncularımız var. Önemli olan bunları devreye sokabilmek. Sahadaki oyun coşkusu tribüne, tribündeki seyirci coşkusu sahaya yansırsa başarı katlayarak gider. Bunu sağlamak için elbirliği içerisinde çalışacağız. Önümüzde bir masa var. Bunu birlikte ayağa kaldıracağız. Bizler oynayan oyuncularımızı en iyi şekilde hazırlayarak, yönetim ekonomik olarak ödemeleri yaparak, taraftar destekleyerek, medya olumlu eleştiriler yaparak yol göstererek birlikte yapacağız."

"KRİZ OLMASI İÇİN SIKINTI OLMASI LAZIM"

Birkaç gündür İstanbul medyasında yönetim ile kriz yaşadığı yönünde çıkan haber hakkında da konuşan Güneş, "Konu ile ilgili bir haberim yok. Uzun zamandır medyayı takip etmiyordum ama benim ile ilgili bu haberi medya departmanımız dün bana iletti. Dün internette çıkan bu haber bugün gazetelere yansıdı. Kriz olması için bir sorun olması lazım. Biz de henüz bir sorun olmadı. Bunlar yazılıp, çizilebilir. Bizim için önemli değil. Bizim işimizi yapmamız önemli. Bizim ne yönetim ne de başka birisi ile ilgili bir sorunumuz yok. Biz henüz daha bir iş yapmadık ki kavga edelim. Biz 30'undan sonra çalışacağız. Bursaspor'un başarısı önemli. Biz Bursaspor'un askeriyiz. Bunun için çalışıyoruz. Eğer bir sorun olursa gündeme getiririz" dedi.

"İLK 5'E GİRMEK BU SEZON İÇİN BAŞARIDIR"

Bursaspor için bu senenin biraz sorunlu geçebileceğini belirten Güneş, sezon sonunda ilk 5'e girmenin kendisi için başarı olacağını belirtti. Güneş, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Özellikle taraftarımız bu sezonun sorunlu geçeceğini bilmeli. Yeni bir yönetim, yeni bir hoca geldi. Zaman zaman ekonomik sıkıntılardan bahsediyor. Düz bir araziye bina yapmıyoruz. Oradaki sıkıntıları çözümleyerek inşa ediyoruz. Hem takım kadrosu oluşturacağız hem de o beklenen futbolu oynayacağız. Bana göre bu sezon ilk 5'e girmek bizim için iyi bir başarıdır. Ama Bursaspor'u nerede görmek istersiniz diye sorarsanız eğer Avrupa'da yarışan, mümkünse Şampiyonlar Ligi'ne giden bir takım olmasını istiyorum derim. Borcu olmayan tesisleriyle, kurumsal yapısıyla, altyapısıyla geçmişinde başarılar elde etmiş ve bu başarıları sürekli hale getirmiş bir Bursaspor'u hayal ediyorum. Hayal denen şeyler zaten yapılıyor. Geçmişte soyunma odası olmayan, tesisleri olmayan takımlardan mükemmel stadyumlara sahip kulüpler oldu. Bursaspor'da bunlardan bir tanesidir. En kısa zamanda yeni stadyumumuz biran evvel bitirilirse, vizyon açısından daha kaliteli bir kulüp oluruz. Bu şehre ve stadyuma futbolcular gelmek isterler. Bursa'nın potansiyeli var."

Bugün Brezilya'da başlayacak olan Dünya Kupası hakkında da konuşan Güneş, sapriz bir takımın kazanmasını istediğini söyledi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR