Çağlayan Adliyesi'nde operasyon bitti... 2 terörist ölü ele geçirildi
İstanbul Adliyesi'nde devam eden rehin krizinde flaş gelişme. Saat 20.30 sularında adliye içinden bir patlama sesi geldi ve silah sesleri duyuldu. Operasyon başladı. Haberinin duyulmasından bir kaç dakika sonra art arda patlama sesleri duyuldu. 20:52'de operasyon sone erdi ve 2 terörist ele geçirildi. Savcı ise ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.
GÜNDEM , 31 Mart 2015 Salı, 20:32
Çağlayan Adliyesi'nde operasyon bitti... 2 terörist ölü ele geçirildi
Berkin Elvan'ın ölümüne ilişkin soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın, adliyedeki odasında rehin alınmısının ardından özel harekat timleri teyakkuza geçti.

Akşam saatlerinde gelen son dakika bilgisine göre, Çağlayan Adliyesi'nde iki bomba sesi ve yüzden fazla silah sesinin duyulmasıyla birlikte operasyon düzenlendi.

ALTINOK: "2 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ SAVCININ DURUMU AĞIR"

İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok rehin eylyemi ile ilgili açıklama yaptı. Altınok şunları söyledi:

"Bugün iki teröristin adliyemize girerek savcımız Mehmet Selim Bey'in odasına girmişler ve rehin almışlardır.

Altı saat boyunca gerek emniyet teşkilatı, gerek başsavcılığımız, vekillerimiz iletişim kanallarını açık bırakmak suretiyle yapılması lazım gelen bütün görüşmeleri yapmış, bu arada İstanbul Barosu Başkanımız Ümit Kocasakal da bu iletişim kanallarının kurulmasında emniyet teşkilatına yardımcı olmuştur.

Altı saat boyunca sabırla ve metanetle ve bütün güvenlik önlemlerini almak şartıyla, yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda maalesef teröristler telefonla iletişim kurulduğu bir anda rehin almış oldukları başsavcımızın odasından silah seslerinin gelmesi üzerine, emniyet birimlerimiz güvenlik kuvvetlerimiz odaya operasyon yapmışlardır."

Başsavcımız Mehmet Selim bey ağır yaralı olarak hastanededir. operasyon sonucu iki terörist de ölü olarak ele geçirilmiştir. Bütün iletişim kanallarını kullanmamıza rağmen, adli teşkilatın bütün iyi niyetlerine rağmen olumlu bir netice alınmamış ve savcımıza silahla müdahalede bulunmuşlardır. biz de operasyonu gerçekleştirdik, savcımız şu anda hastanede ameliyatta. Acil şifalar diliyorum.

Eylemci teröristlerin de şu anda yukarıda adli boyutuyla çalışmalar yapılmaktadır. Başsavcımıza acil şifalar diliyorum. Adalet teşiklatımıza geçmiş olsun diliyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'yle hiç kimsenin baş edemeyeceğini özellikle belirtmek istiyorum. Devletin savcısına devletin görevlilerine nerede bir el kalkarsa, güvenlik birimlerimiz o elleri kıracaklardır. 

\"\"

BAŞSAVCI VEKİLİ ORHAN KAPICI

Bugün çağlayan Adliyesi elim bir gün yaşadı. Değerli meslektaşımız vazifesini yapmaktayken, sadece vazifesini yapmaktayken, iki silahlı terör örgütü mensubu tarafından, odasına kilitlenerek ve kafasına silah dayanarak bir eyleme maruz kaldı.

Yaşadığımız bu yaklaşık 8-9 saatlik süre içerisinde biz hep iyi niyetle iletişim kanallarını açık tutarak karşılıklı düşünceleri alarak kimsenin bir kılına zarar gelmeden bu eylemin bitirilmesini bekledik. Hep iyi niyetle yaklaşıldı. İstanbul barosunun sayın başkanı Kocasakal'ın da çok gayretleriyle iletişim kanalları açık tutulup eylemin sonlandırılması istendi.

Fakat iletişim devam etmekteyken, savcımızın odasının içerisinden silah sesleri gelmesinin üzerine güvenlik güçlerimiz haklı olarak bir müdahalede bulundular. Müdahale sonrası çok değerli savcımız ağır yaralı olarak şu an hastanede. Kendisine yüce Allah'tan sağlık diliyoruz, inşallah hayatta kalır.

Diğer iki terörist de suçta kullandıkları silahlarla birlikte ele geçti. Biz adalet camiası olarak bu olaydan gerekli dersler çıkartılacaktır. Bununla ilgili yasal işlemler neyse, hukukun el verdiği sınırlar içerisinde, yine hukuk sınırları içerisinde kalmak kaydıyla, terörle mücadele devletimizin tüm birimleri tarafından hep birlikte yürütülecektir.

Ben şu an çok duyguluyum. değerli meslektaşımız şu an hastanede. Allah'tan ona can sağlığı diliyorum. inşallah ailesine hayatına tekrar mesleğine kavuşur. Ben hepinize teşekkür ediyorum.

İSTİHBARAT BİRİMLERİ ALARMDA

İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü, Çağlayan Adliyesi'nde gerçekleştirilen kanlı terör eyleminin ardından DHKP-C terör örgütünün kanlı eylem yapabileceği uyarısında bulundu. İstihbarat Şube Müdürlüğü, tüm emniyet birimlerine geçtiği uyarı yazısında, "Örgüt mensubu şahıslar müzahir bölgelerde korsan eylem yapabileceği, resmi polis ekip ve araçlarına, emniyet hizmet binalarına, polis bekleme noktalarına ve polis merkezlerine yönelik, Molotof kokteylli, uzun-kısa namlulu silah ve el yapımı bombalarla saldırı yapabileceklerini" bildirdi

DAKİKA DAKİKA OPERASYON

-20:52 Üç teröristin polis tarafından vurulduğu belirtiliyor. Örgüte yakın twitter hesabından ise "3 arkadaşımız vurularak öldürüldü" şeklinde mesaj atıldı. ​

\"\"

-20:45 Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın hastaneye götürüldüğü belirtiliyor. Savcıyla ilgili iki ayrı iddia ortaya atıldı. İkisi de henüz teyit edilmedi. Savcının yaralı olduğu öne sürüldü. Ancak adliye muhabirleri Savcı Kiraz'ın bayıldığını söyledi.
 
-20.45 Olay yerine ambulanslar geldi.

-20.40 Adliye önünde trafik kesildi.

-20.35 Savcının rehin alındığı Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'ndan silah sesleri duyuldu. Görgü tanıkları, 50 ila 100 arasında silah sesi duyduklarını belirtti. 

-20.30 Operasyonun başladığı iddiası ortaya atıldı. 

DİHA'nın haberine göre teröristler taleplerinin yerine getirilmesi için yarım saatlik yeni bir süre verdi.
 
-19:40 Savcıyı rehin alanlarla görüşmelerin sürdüğü belirtiliyor.
 
Adımlar Dergisi'ne yapılan saldırıyı üstlenen Halk Savunma Birliği adlı örgüt twitter'dan Berkin Elvan davasına bakan savcı Mehmet Selim Kiraz'ı rehin alan teröristlere zarar gelmesi halinde İstanbul'daki iki ayrı polis noktasına yerleştirdikleri patlayıcıları patlatacaklarını iddiasını ortaya attı.
 
-17:55 Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan eylemcilerle görüşme yaptı. Hüseyin Aygün, Sami Elvan’ın sağduyu çağrısı yaptığını duyurmuştu. Aygün, "Baba Sami Elvan ile telefonda görüştüm. Sami baba, ‘Oğlum öldü ama başka biri ölmesin. Savcı serbest bırakılmalı. Kan kanla yıkanmaz dedi" diye yazmıştı. Berkin Elvan sayfasından ise şu mesaj paylaşılmıştı: Ben Sami Elvan! Kimsenin burnunun dahi kanamasını istemiyorum. Sadece adalet istedim bugüne kadar ve sadece adil bir yargılama istiyorum.-17:40  Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, savcının rehin alındığı Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na geldi. Feyzioğlu açıklama yapmadı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR