Çavuşoğlu'ndan Barzaniye flaş çağrı: İş işten geçmiş değil
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Barzani'ye çağrı yaparak "İş işten geçmiş değil. Eğer süreci durdurursa Bağdat ile ilişkileri ve bizimle ilişkileri normalleştirir"dedi
GÜNDEM , 03 Ekim 2017 Salı, 09:45
Çavuşoğlu'ndan Barzaniye flaş çağrı: İş işten geçmiş değil

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AA Editör masasında konuşuyor. "Barzani'ye bu yanlış adımdan geri dön çağrısı yapan Çavuşoğlu'nun açıklamalarının satrı başları şöyle: İş işten geçmiş değil. Eğer süreci durdurursa Bağdat ile ilişkileri ve bizimle ilişkileri normalleştirir. Sınır kapılarının Irak tarafındaki kontrolünün Bağdat yönetiminde olması gerekir.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, sınır kapılarının Irak tarafındaki kontrolünün Bağdat yönetiminde olması gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu: "(Türkiye-Irak sınırındaki) Ovacık kapısının açılması teknik olarak mümkün ama sınırın öbür tarafındaki koridoru kim oluşturacak, güvenliği kim sağlayacak. Tabi ki Irak yönetiminin yapması gerek" dedi.

"YPG, AFRİN'DEN TEMİZLENMELİ"

Çavuşoğlu, YPG'nin Afrin'den mutlaka temizlenmesi gerektiğini kaydetti.

"İRAN DIŞLANMASI VAHİM BİR HATA"

Çavuşoğlu, "İran'ın dışlanması ve köşeye sıkıştırılması veya bir ülke istiyor diye İran'ın tamamen ortadan kaldırılması çok ciddi, vahim bir hatadır" diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR