CHP'de büyük kriz... Çok sert uyardı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, "Hangi gerekçe ile olursa olsun, 'Ekmeleddin İhsanoğlu'nu beğenmiyoruz, onun için şöyle yapacağız, böyle yapacağız' şeklinde adayımız aleyhin tecelli edecek her davranış, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin adayının ekmeğine yağ sürecek ve ülkenin katıksız bir dikta rejimine sürüklenmesine yol açacaktır" iddiasında bulundu.
GÜNDEM , 30 Haziran 2014 Pazartesi, 13:20
CHP'de büyük kriz... Çok sert uyardı

Loğoğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konulara  ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
 Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun Almanya'daki temasları hakkında  bilgi veren Loğoğlu, çok farklı kesimlerle biraraya gelerek, önce dinleyerek  sonra partilerinin görüşlerini aktardıkları yararlı bir ziyaret olduğunu söyledi.
 
Irak'daki gelişmelere de değinen Loğoğlu, "Maalesef vatandaşlarımız  hala tutsak. Bu konunu üzerine fazla gitmiyoruz. Çünkü iktidar partisi ağzımızın  içine bakıyor, 'muhalefet birşey söyler de ben bu sorumluluktan biraz daha  kaçabilir miyim?' diye. Ellerine ne ufak bir koz vermek istemiyoruz. Onun için  tek öncelik, tek hedef 'bu vatandaşların serbest bırakılması' diyoruz. Ve konuyu  orada bırakıyoruz. Ama unutmadığımızı da bilmenizi istiyorum" diye konuştu.
 
 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "ümmet parçalanıyor" diye feryat  ettiğini, bunun tam karşısında ise AK Parti Sözcüsü'nün komşu ülke Irak'ın  parçalanması konusunda sevinç çığlıkları attığını ileri süren Loğoğlu, "Ben  soruyorum, acaba Başbakan'ın bu hezeyanı, hilafetin ilanını elinden alınmış bir  fırsatmış gibi görüyor da bunun için mi biraz sinirleniyor? Buna herhalde kendisi  cevaplandıracaktır" ifadelerini kullandı.
 
Irak'ın toprak bütünlüğünün, birliğinin, egemenliğinin korunmasının  önemine işaret eden Loğoğlu, şu görüşleri savundu:
 
 "Türkiye Cumhuriyeti'nin fabrika ayarlarında, özellikle Türkiye  Cumhuriyeti'nin dış politika temel ilkelerinde nasıl ki biz kendi toprak  bütünlüğümüz, bağımsızlığımız, ulusal birliğimiz ve egemenliğimiz konusunda büyük  bir duyarlılık içinde hep olagelmişiz ve olmaya devam ediyoruz, biz komşu  ülkelerin tamamının da toprak bütünlüklerinin, egemenliklerinin,  bağımsızlıklarının korunması konusunda asla taviz vermeyen, geri gitmeyen, soru  işaretleri yaratmayan, tutarlı, net bir tutum içinde olunması gerektiğini  söyleyen bir partiyiz. Dolayısıyla Irak'ın parçalanmasına yeşil ışık yakan bir  Adalet ve Kalkınma Partisi'nin, Türkiye Cumhuriyeti'nin bu temel ilkesine aykırı  davranışını kınıyorum. Ama bunu sadece AKP yapmıyor, bölgede bir ülke daha  yapıyor. Kim o? İsrail. İsrail, Irak'ın parçalanmasına, orada bir başka devletin  kurulmasına alkış tutuyor. Sonuç olarak ne görüyoruz? Adalet ve Kalkınma Partisi  iktidarı ile İsrail Türkiye'nin komşularının parçalanması konusunda aynı  politikayı izliyor. Bunu Türk halkının bilgisine, vicdanına sunuyorum."
 
 Loğoğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Irak konusundaki  açıklamalarını da eleştirdi.
 
  Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan  Loğoğlu, çözüm süreci kapsamında TBMM'ye getirilen yeni yasa tasarısını  eleştirdi. Tasarının süreç kapsamında hukuki ve idari sorumlulukları ortadan  kaldırdığını savunan Loğoğlu, bunun bir hukuk devletinde olamayacağını ifade  etti.
 
 "Hem partililik ruhuna, hem parti disiplinine aykırıdır"
 
 Loğoğlu, CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanı adaylığı için Ekmeleddin  İhsanoğlu adına başvuru yapması ve ardından bazı milletvekillerinin alternatif  aday için imza topladığının hatırlatılıp değerlendirmesinin sorulması üzerine ise  şunları söyledi:
 
  "Bu girişim CHP'lilik ruhuna ve CHP'nin tüzüğünde disiplin anlamında  yer alan esaslara aykırı bir davranıştır. Hem partililik ruhuna, hem parti  disiplinine aykırıdır. Biz, bu milletvekili arkadaşlarımızın büyük uzlaşmanın  adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu konusundaki kaygılarını, dinleyerek,  bilgilenerek, bilenlerden dinleyerek ve vicdanlarına başvurarak, aşacaklarını  temenni ederiz, bunu bekleriz. Biz parti içinde bir ayrışma olmasını istemeyiz.  Bu arkadaşlarımızda bu ülkeye gönül vermiş insanlardır. Dolayısıyla bu  kaygılarını aşmasını bekleriz."
 
 Cumhurbaşkanlığı seçiminde esas olanın akıl, vicdan ve uzak  görüşlülükle vatandaşların oy verebileceği kazanacak bir adayın belirlenmesi  olduğuna, CHP'nin de bunu yaptığına işaret eden Loğoğlu, "Hangi gerekçe ile  olursa olsun, 'Ekmeleddin İhsanoğlu'nu beğenmiyoruz, onun için şöyle yapacağız,  böyle yapacağız' şeklinde adayımız aleyhin tecelli edecek her davranış, Adalet ve  Kalkınma Partisi'nin adayının ekmeğine yağ sürecek ve ülkenin katıksız bir dikta  rejimine sürüklenmesine yol açacaktır" diye konuştu.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR