CHP'den 'demokrasi' çağrısı
CHP'nin çözüm süreci ile ilgili izleyeceği yol haritası, merkez yönetim kurulu toplantısında masaya yatırıldı. Toplantıda Kılıçdaroğlu imzalı 16 maddelik Demokrasi Bildirgesi'ne de son şekli verildi.
GÜNDEM , 25 Nisan 2013 Perşembe, 21:02
CHP'den 'demokrasi' çağrısı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu' nun bir ay önce açıkladığı 16 maddelik ‘Demokrasi Bildirgesi’ güncellendi.

Merkez Yönetim Kurulu toplantısında son şekli verilen bildirgede CHP’nin çözüm sürecinde izleyeceği yol haritası belirlendi.

"Bu topraklarda huzur, demokrasi ve barış isteyen herkese çağrımızdır" cümlesiyle başlayan bildirgede, CHP’nin sürece karşı çıktığı eleştirilerine "Biz hazırız! Gelin hep birlikte demokratik ve özgür bir ülke kuralım" ifadeleri ile yanıt verildi.

Bildirgede özel yetkili mahkemelerin kaldırılması, bu mahkemlerde verilen kararların tamamının doğal mahkemelere gönderilmesi ve yeniden yargılama yolu açılması istendi.

Tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılması da istenen bildirgede, "Açın kapıları o milletvekilleri parlamentoda görev yapsın" ifadeleri yer aldı.

Uludere'nin aydınlatılması, Nevruz'un resmi bayram olaması, yüzde 10 seçim barajının kaldırılmasını da isteyen CHP, tüm faili meçhullerin aydınlatılmasını da talep etti.

CHP'nin diğer talepleri ise şöyle;

Kişi özgürlüğü güvence altına alınsın
Toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasası değiştirilsin
Tutuklu öğrenci ayıbına son verilsin
Milletin vekillerini millet seçsin
Diyarbakır cezaevi müze yapılsın
Bildirge, 4 Mayıs’taki parti meclisi toplantısında oylanacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR