CHP'li Öztürk'ten hükümete "hayır" kampanyası sorusu
CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın Hollanda'da, Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğu'na alınmamasının ardından Türkiye'ye dönüşünde yaptığı, "Rotterdam Başkonsolosluğu'na, vatandaşlarımla buluşup Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni anlatmaya gidiyordum" açıklaması yaptığını belirterek, "CHP olarak bizler Rotterdam Başkonsolosluğu'nda 'hayır' kampanyası yapmak istesek hükümet buna izin verir miydi?" diye sordu.
BURSA , 23 Mart 2017 Perşembe, 20:12
CHP'li Öztürk'ten hükümete "hayır" kampanyası sorusu

CHP Bursa il binasında basın toplantısı düzenleyen Öztürk Yılmaz, 16 Nisan'da yeni anayasayla ilgili yapılacak referandumda Ak Parti'nin tavrını eleştirdi.

'Evet' kampanyasını yürütenlerin zehir zemberek açıklamalar yaptıklarını söyleyen Öztürk Yılmaz şunları söyledi:

"Alışık olmadığımız bir üslupla, 'Hayır' kampanyası yürütenlere karşı hasmane duygularla sürekli laf atıyorlar. Biz siyasetin bu kadar kirlenip keskinleşmesini doğru bulmuyoruz. Deniyor ki '15 Temmuz'un hesabı 16 Nisan'da sorulacak.' 16 Nisan'ı 15 Temmuz'un rövanşı gibi gösteriyorlar. Ben bunu söyleyenlere diyorum ki siz 15 Temmuz'un hesabını vermediniz ki, 16 Nisan'la yüzleşesiniz. Siz daha karanlıkta kalan birçok noktayı meşgul ediyorsunuz. Meclis'te 15 Temmuz Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu kuruldu. Bu komisyona alt seviyede ne kadar insan varsa çağrıldı ve dinlendi. Ama asıl sorulması gereken Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı, Genelkurmay Başkanı ve bu işleri asıl sorgulaması gerek Başbakan ile Cumhurbaşkanı gitmedi, yazılı da bir metin göndermedi."

"PEŞMERGEYİ PKK'YA YARDIM İÇİN BU HÜKÜMET GÖNDERDİ"

15 Temmuz darbe girişiminde bazıları saklanırken alanlara inen 'Hayır'cılara haksızlık yapıldığını kaydeden Öztürk Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim partimizle 'hayır' oyu verecek diğer partileri FETÖ ve terör örgütleriyle bizi özdeşleştirmek istiyorlar. Kobani'de PKK sıkıştığında Bölgesel Kürt Yönetiminden peşmergeyi Türkiye sınırından çıkartıp Kobani'de PKK'ya yardımcı olması için gönderen bu hükümettir. Eğer PKK ile özdeşleştireceksek bu özdeşleşme bu hükümet zamanında olmuştur. FETÖ ile özdeşleşme de bu hükümet zamanında oldu. FETÖ'yü besleyen, büyüten, bürokrasiye, siyasete sokan bu hükümetin kendisidir."

Hollanda'nın Türk bakanlara yönelik uygulamasında Türkiye'nin itibarının zedelendiğini söyleyen Öztürk Yılmaz, "Hollanda'daki olay bunların duvara tosladığı olaydır. Devletin itibarı beş paralık olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bir bakanı sınırdışı edildi. Biz elbette buradaki alçak muameleyi kınıyoruz" dedi.

Hollanda'nın yaptığının Viyana Diplomatik Sözleşmesi ve Uluslararası diplomatik teamüllere aykırı olduğunu kaydeden Öztürk Yılmaz, "Ama AKP'nin yaptığı ilk yanlış değildir. Sayın Bakan Türkiye'ye döndüğünde 'Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğu'na vatandaşlarımla buluşup Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni anlatmaya gidiyordum' demişti. Peki CHP Genel Başkan yardımcısı olarak bizler ve milletvekillerimiz Rotterdam Başkonsolosluğu'nda 'Hayır' kampanyası yapsa bunlara izin verirler miydi? Muhalefeti sindirenlerin bu izni vermeyeceği çok açık. Bize göre bu referandum iyi ile kötünün, eğri ile doğrunun, Türkiye'yi otokrasi ile yönetmek isteyen bir kişi ile Türkiye'yi demokraside tutmak isteyen bir Türkiye arasında referandumdur. Biz elbette Türkiye'yi seçeceğiz" diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR