CHP'li Öztürk Yılmaz: Hükümetin bunu artık anlaması gerekiyor
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, "Dışarıda yaşanan konular Türkiye'nin iç güvenliği haline gelmiş bulunmaktadır. Hükümetin bunu artık anlaması gerekiyor. " dedi.
BURSA , 23 Ağustos 2016 Salı, 22:01
CHP'li Öztürk Yılmaz: Hükümetin bunu artık anlaması gerekiyor
Partisinin il başkanlığının düzenlediği söyleşiye katılmak için kente gelen Yılmaz, gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yılmaz, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye'de çok ciddi olaylar yaşanmaya başladığını belirterek, Gaziantep'teki terör saldırısı, IŞİD'e yapılan operasyonların seyri, Irak ve Suriye'deki gelişmelerin Türkiye'yi alarm seviyesine getirdiğini savundu.

CHP'li Yılmaz, "Özellikle darbe girişiminin akabinde Türk dış politikasının alanının maalesef iyice daraldığını, hükümetin ciddi manada zorlandığını, dış konuları yeterince yönetemediğini görüyoruz. Suriye, Türkiye'yi köşeye sıkıştırmış durumdadır. Irak'taki gelişmeler de Türkiye'nin manevra alanını daralttı." değerlendirmesinde bulundu.

Yılmaz, Türkiye'nin içinde bulunduğu durumdan bir çıkış yolu aradığını vurgulayarak, şunları söyledi:
"Bu çıkışı ancak mezhepçilikten uzak, aklı ve Türkiye'nin çıkarlarını esas alırlarsa yapabilirler. Tabularla hareket ederlerse, yine mezhepçiliğe vurgu yaparlarsa, Suriye'de maalesef yıkım devam eder. Bütün bu gelişmeler şunu gösteriyor. Dışarıda yaşanan konular Türkiye'nin iç güvenliği haline gelmiş bulunmaktadır. Hükümetin bunu artık anlaması gerekiyor. Ayrıca IŞİD ve El Nusra'ya dönük doğru dürüst bir strateji maalesef uygulanmıyor. Dış politikada da yanlış ata oynamamız nedeniyle Suriye'deki devlet yapısı çöküyor. Suriye fiilen parçalanmış durumda. Eğer bu kalıcı olursa Suriye konusu Türkiye'nin iç güvenliği haline dönüşecek ve işin içinden çıkamayacağız. Bir an önce aklımızı başımıza alıp bu olayları iyi değerlendirip bu olayları ulusal menfaatlerimize dönük bir kazanım haline getirmemiz gerekiyor. Aksi takdirde kaybederiz."

Yılmaz, açıklamalarının ardından partililerle bir araya gelerek, söyleşiye devam etti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR