Çin şimdi de Pinterest'i yasakladı
Facebook, Google+ ve Twitter gibi sosyal ağların kullanımını yasaklayan Çin, şimdi de görsel paylaşım platformu Pinterest'i de yasakladı.
TEKNOLOJİ , 21 Mart 2017 Salı, 00:17
Çin şimdi de Pinterest'i yasakladı

Çin, dünyanın en büyük internet sansür ve izleme sistemi olan Büyük Güvenlik Duvarı(The Great Firewall) isimli sistemle kullanıcıların Facebook, Google+ ve Twitter gibi sosyal ağlara girmesini yıllardır engelliyor. Son iki yıldır VPN kullanımının da hükümet tarafından izin verilen bazı uygulamalar hariç, yasaklandığı ülkede görsel paylaşım platformu Pinteret de yasaklandı.

Belirtilenlere göre kullanıcılar 7 gündür Pinterest'e erişim sağlayamıyor. Sansür sistemi zaman zaman yasaklı olmayan sitelere de erişimi kapatsa da Ulusal Halk Kongresi ve Çin Halkının Siyasi Danışma Konferansı arasında yapılacak olan toplantı öncesinde bu olayın yaşanması Çin'in bu yönde karar aldığı düşüncesini akıllara getiriyor.

Kongre kapsamında, ülkenin tek partisinin bütün delegeleri ve liderleri bir araya gelerek, ülkenin son durumuna ve ekonomik gidişata dair konuşmalar yapıp kararlar alacaklar. Ülkenin en hassas zamanları olarak gösterilen kongre günlerinde ülkede ekstra güvenlik önlemleri alınıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR