Çocukları cinsel istismara karşı eğiten bir program geliştirildi
Uludağ Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Psikiyatri Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Gülseren Çıtak Tunç, okul öncesi çocukları cinsel istismardan korumaya yönelik doktora çalışmasıyla eğitim programı geliştirdi. 
BURSA , 23 Kasım 2016 Çarşamba, 19:39
Çocukları cinsel istismara karşı eğiten bir program geliştirildi
Öğretim Görevlisi Dr. Gülseren Çıtak Tunç, “Okulöncesi Çocuklar İçin Beden Güvenliği Eğitimi” adını taşıyan ve Uludağ Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projesi (BAP) kapsamında gerçekleştirdiği çalışmasını Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay’a sundu.
Öğretim Görevlisi Dr. Gülseren Çıtak Tunç, çocuklara yönelik cinsel istismarı yaygın bir durum olarak gördüğünü ve iki yıl önce böyle bir çalışmaya başladığını, geliştirdiği programın da tamamen çocukları korumaya yönelik olduğunu söyledi. Ülke olarak çocukları çok seven ve sevgisini dokunarak gösteren bir kültüre sahip olduğumuza işaret eden Çıtak Tunç, “Bu kadar dokunmatik bir sevgi çemberi içinde küçük çocuklar bu dokunuşların uygun dokunma olup olmadığına, doğru bölgeyi kapsayıp kapsamadığına karar verebilirler. Ben de çocukların bu kararı vermelerini sağlayacak bir eğitim yöntemi geliştirdim ve öğretmenlerin hizmetine sundum” dedi. Çıtak Tunç, hedefinin, ilerde bu çalışmayı tüm okulöncesi öğretmenlerine göndererek çocukların eğitimine yardımcı olmak olduğunu söyledi.

Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay da, üniversite olarak toplumun eğitimine yönelik bu çalışmayı Bilimsel Araştırma Fonu’ndan desteklediklerini ve çocukların cinsel istismara karşı korunmasında eğitim kuruluşlarına bir yöntem sunduklarını kaydetti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR