Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklamalar
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Zararlı alışkanlıklara karşı toplumsal bir duyarlılık, sosyal bir reaksiyon oluşturmak mecburiyetindeyiz, Hani mahalle baskısı diyorlar ya, işte bu konuda gerçekten güçlü bir mahalle baskısı lazım" dedi.
GÜNDEM , 05 Mart 2015 Perşembe, 07:49
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklamalar
Erdoğan, Zümrüdüanka "Yeşilay Enleri 2015"in ödül töreninde yaptığı  konuşmada sözlerine, Yeşilay Haftası'nın ülke, millet ve tüm insanlık için  hayırlara vesile olmasını dileyerek başladı.

 Bu yıl ikincisi düzenlenen Zümrüdüanka Ödülleri'ne layık görülen  sporcu, sanatçı, medya mensupları, akademisyen, siyasetçi ve kurum temsilcilerini  tebrik eden Erdoğan, şunları kaydetti:  "Zümrüdüanka Özel Ödülü takdim edilecek olan sayın Bakir  İzzetbegoviç'e de tebriklerimi sunuyorum. Şahsımı da özel ödüle layık gördükleri  için Yeşilayımızın başkanı, yönetim kurulu üyeleri ve tüm mensuplarına teşekkür  ediyorum. Böyle bir ödülü almaktan dolayı büyük bir memnuniyet duyduğumu  özellikle ifade etmek istiyorum. Layık görüldüğüm her ödül elbette önemlidir ama  bu ödülün benim nazarımda ayrı bir yeri var. Sigara başta olmak üzere tüm zararlı  alışkanlıklarla ve bağımlılıkla mücadele konusunda çok özel bir hassasiyete sahib  olduğumu herhalde biliyorsunuz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konudaki tavrının her yerde ve her şart  altında gösterdiğinin tüm kamuoyunun malumu olduğunu vurgulayarak, sözlerini  şöyle sürdürdü: "Kimin cebinde bir sigara paketi, elinde bir sigara görürsem  kendisiyle yılmadan, usanmadan acaba o sigarayı nasıl söndürtür, onun elinden  alır ve paketi de kendisinden nasıl alırım diye böyle bir mücadelenin içerisine  girer hatta söz isterim. 'Bırakacağım' dediği zaman 'bırakacağım olmaz, bıraktım  diyeceksin' derim o anda işi bitirmek isterim. Ve 'bıraktım' der, dediği anda da  kendisinden paketi alır, üzerine adını, soyadını, tarihi yazar, hatta vaktimiz  müsaitse telefon numarasını da oraya kaydederim ve böylece koleksiyonu sağ olsun  arkadaşlarımız devam ettiriyorlar herhalde ciddi bir sayıya da ulaştık."

 Türkiye'nin herhalde böyle bir koleksiyonu yapan bulunmadığını, belki  Yeşilay'da da olmadığını dile getiren Erdoğan, "Tabii bu içilen değil,  bıraktırılan sigaraların koleksiyonu. Bu şekilde sigarayı bırakmasına vesile  olduğum her insan için adeta yeniden doğuşuna vesile olmuş gibi mutluluk  duyuyorum. Hamdolsun, bugüne kadar pek çok yeniden doğuşa, bu zararlı  alışkanlığın terkine vesile olduğuma inanıyorum. Bana bu noktada 'sigarayı  bıraktım' diyenleri zaman zaman takip ettiğimiz de tabii oluyor. Ama bırakır,  bırakmadığı takdirde söyleyeceğimiz artık tek şey kalıyor 'Rabbim bunları da  ıslah etsin' diyorum, başka bir çare yok" diye konuştu.

Erdoğan, zararlı alışkanlıklarla ve bağımlılıkla mücadelenin tüm  dünyanın gündeminde olan bir konu olduğuna dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İktidarımızdan önce yine gündemde olan, hatta  biliyorsunuz Anayasamızın 58. maddesinin gereği olan ve oradaki gençliğin  korunması başlığında yer alan bir hükümdür bu. Yasa değil, anayasa hükmü" dedi.

Orada çok açık, net bir şey söylendiğinin altını çizen Erdoğan,  şunları kaydetti: "Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden,  suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için  gerekli tedbirleri alır. Bu kadar açık ve net. Buna rağmen bu mücadeleyi  verdiğiniz zaman birileri bunu farklı yerlere çekmenin hep gayreti içine  girerler. Yani bu anayasa hükmünü de biz iktidarımızda getirmedik. Sağ olsunlar  bizden önce bunu getirdiler. Onların da elleri, dilleri dert görmesin, çok  hayırlı bir iş yapmışlar. En gelişmişinden en geri kalmışına kadar tüm ülkeler,  halklarını bu tehlikeden korumak için yoğun bir gayret içindeler. Çok ciddi bir  mücadele veriyorlar."

Zaman zaman Türkiye'de sigara ve uyuşturucuyla mücadeleye yönelik  alınan tedbirlerin eleştirildiğini gördüklerini anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle  sürdürdü: "Halbuki dünyanın pek çok ülkesinde bu konuda Türkiye'den çok daha  ileri, çok daha katı, çok daha müeyyidesi yüksek uygulamalar var. Biz kapalı  alanlarda ve belirli yerlerdeki açık alanlarda sigara içilmesini yasakladık. Bu  yasağın yollar, parklar dahil neredeyse şehirlerin tamamına yakınını kapsadığı  yerler de var. Sigara tüketimini azaltmak için bu ürünlere bizdekinin iki katı,  üç katı fazla vergi uygulayan ülkeler bulunuyor. Bunları hep incelettim, bunlar  üzerinde ciddi çalışmalar yaptırttım."

Erdoğan, sigara yasağına uyulmaması halinde gerçekten çok ciddi, büyük  para cezalarının, hatta başka yaptırımların söz konusu olduğu yerlerin mevcut  olduğunu dile getirerek, "Bizim bu konudaki uygulamalarımız geçmişe göre iyi  olabilir ama hala pek çok ülkenin gerisinde, bunu da bilmenizi istiyorum. Elbette  bu sadece yasayla, sadece yasakla, sadece ceza ile yürütülebilecek bir mücadele  değil. Ama yasanın, yasağın, cezanın etkisini de görmezden gelemeyiz" şeklinde  konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Zararlı alışkanlıklara karşı  toplumsal bir duyarlılık, sosyal bir reaksiyon oluşturmak mecburiyetindeyiz. Hani  mahalle baskısı diyorlar ya, işte bu konuda gerçekten güçlü bir mahalle baskısı  lazım" dedi.

Erdoğan, şöyle devam etti: "Sigara içenin ayıplandığı, uyuşturucu kullananın adeta ağır hasta  muamelesi görüp derhal tedaviye alındığı bir toplumsal ortamı hep birlikte tesis  etmeliyiz. Hatırlayanlarınız çoktur. 1989 yılına kadar bırakın kapalı alanları  otobüste, trende, uçakta bile sigara içilebiliyordu, hatta hatta uçaklarda  alkollü içkiler de veriliyordu. Uzun otobüs yolculukları, tren, uçak yolculukları  sigara içmeyenler için adeta bir eziyetti, cefaydı aman ya Rabbim ne çileler  çekerdik. Biz 2008 yılında kapalı alanlarda sigara içmeyi yasaklayana kadar  kahvehanelerde, düğün salonlarında hatta spor salonlarında, iş yerlerinde pek çok  yerde benzer bir durum söz konusuydu."

Birilerinin bu yasaktan şikayetçi olabileceğini ama milletin kahir  ekseriyetinin aynı sebepten kendilerine dua edip, teşekkür ettiğine inandığını  belirten Erdoğan, şöyle konuştu: "Çünkü burada insanlığın menfaati var. Geleceğimizin bu noktada  menfaati var, hatta sigara içenlerin de aslında çok büyük bir kısmının bu  sınırlamaları da desteklediğini de biliyorum. Çünkü kendileri içiyor olsa bile  onlar da bundan rahatsız. Bu konunun demokrasiyle, insan haklarıyla,  farklılıklara saygıyla bir ilgisi kesinlikle yok. Tam tersine bu tür  alışkanlıkları bireyin kendine ve topluma karşı olan sorumluluklarının ihmali  olarak değerlendirmek gerekiyor. İnsan haklarına, sigara içilmesine göz yumarak  değil, sigara içilmesine engel olarak riayet edilir. Çünkü hak burada var.  Düşünün bir evde beyefendi sigara içiyor. Ama hanımefendi içmiyor belki tam tersi  de olabilir şimdi burada içen içmeyen meselesinde bakıyorsunuz ki hanımefendi  zulme uğruyor. Hanımefendi yapıyor, erkek içmiyorsa bu defa da erkek aynı şekilde  bir sıkıntının içerisine giriyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunlara karşı ortak bir tedbir alınması,  geliştirilmesi gerektiğine işaret ederek, "Zararlı alışkanlıklarla ve  bağımlılıkla mücadele, evet benim bu ülkenin geçmişte başbakanı şimdi  cumhurbaşkanı olarak vazifemin de gereğidir. Demin anayasanın hükmünü okudum ama  daha önemlisi bu, benim bir baba, bir eş, torun sahibi bir dede olarak ailemden  başlayarak kademe kademe tüm milletime karşı da sorumluluğumdur" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR