Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan New York'ta sürpriz görüşme
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM zirvesi için gittiği New York'ta, dünya liderleri dışında üç kilit görüşme yapacak. Erdoğan, New York'ta Müslüman, Yahudi ve Hristiyan topluluklarının temsilcileri ile ayrı ayrı bir araya gelecek. Ancak Cumhurbaşkanı'nın bu temaslarından biri son derece ilginç. Zira Erdoğan, kendisini sadece birkaç ay önce çok sert sözlerle eleştiren Dünya Yahudi Kongresi Başkanı ile de görüşecek.
GÜNDEM , 22 Eylül 2014 Pazartesi, 14:05
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan New York'ta sürpriz görüşme
Erdoğan'ın kabul edeceği Dünya Yahudi Kongresi heyetinin başkanlığını Ronald S. Lauder yapıyor. Lauder, Mart ayında Erdoğan'ı yaptığı bir konuşma nedeniyle sert şekilde eleştirmiş, özür dilemesini istemişti.

Erdoğan, aynı ay başbakanlık görevindeyken gittiği, Viyana'daki BM çatısı altında gerçekleştirilen Medeniyetler İttifakı toplantısında "Tıpkı siyonizm gibi, tıpkı antisemitizm gibi, tıpkı faşizm gibi İslamofobi’nin de bir insanlık suçu olarak görülmesi kaçınılmaz hal almıştır" demişti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NEW YORK’TA

Dünya Yahudi Kongresi Başkanı Lauder de Erdoğan'ın bu sözleri üzerine yaptığı açıklamada, "Erdoğan'ın İsrail'e yönelik son sert çıkışı sadece bu devlete karşı değil, tüm Yahudi halkına karşı hakarettir" demişti. Erdoğan'ın "İslam dünyasının lideri olmaya çalıştığını" iddia eden Lauder, "Ancak böylesine bir nefret dili kullanarak, İranCumhurbaşkanı Ahmedinejad gibi nefret kışkırtıcılarına özenerek, İslamofobi’yi azaltmaz, aksine çoğaltır" demişti.

BEŞİR ATALAY'A DA SERT ÇIKMIŞTI

Lauder, Gezi olayları döneminde Başbakan Yardımcısı olan Beşir Atalay'ın yaptığı iddia edilen "olayları Yahudi diyasporası tetikliyor" açıklamasına da sert tepki göstermiş, Atalay'ı özür dilemeye davet etmişti.

Ancak Atalay daha sonra yaptığı açıklamada sözlerinin çarpıtıldığını söyleyerek, o ifadeyi kullandığını yalanlamıştı.

ERMENİ BAŞPİSKOPUSUNU DA KABUL EDECEK

Erdoğan'ın dini temsilcilerle yapacağı diğer görüşmeler ise Ermeni Kilisesi Doğu Yakası Başpiskoposu Khajag Barsamya ve Amerikan Müslüman topluluğundan bir heyeti de kabul edecek.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR