Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sağlık çalışanlarıyla iftar programında yaptığı açıklamada, "Bu yıl içerisinde 29 bin 689 yeni sağlık çalışanını kamuda istihdam etmek için süreci başlattık." ifadelerini kullandı.
GÜNDEM , 23 Mayıs 2019 Perşembe, 21:48
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başları;

- İftar soframızı yöneticilerimiz, hekimlerimiz, hemşirelerimiz, sağlık memurlarımız, teknisyenlerimiz ile paylaşıyoruz.

- Türkiye'nin tüm şehirleri ilçe ve beldeleri, mahalle ve köyleri Ramazan ile beraber bugün burada olduğu gibi dayanışma ve kucaklaşma iklimini teneffüs ediyor.

- Ramazan ayının manevi ikliminde yardımlaşmasını artıran bir milletin evlatlarıyız.

- Ülkemizin dört bir yanında kurulan ramazan sofralarıyla yüreklerimiz bütünleşiyor.

- Kendi nefsini terbiye edemeyenler dünyaya istikamet veremezler.

- Yakın coğrafyamızda yaşanan hadiselerin bize İslam alemi olarak çok ciddi bir muhasebe yapmamız gerektiğini söylüyor.

- Komşumuz Suriye'de olduğu gibi diktatörler sırf iktidarlarını korumak adına kendi ülkelerini devasa bir enkaz yığınına çevirebiliyorlar.

- Bir damla petrolü, bir damla kandan değerli gören karanlık zihniyetin yaşananlarda rolü vardır.

- İslam aleminin iç karartıcı durumunun vebali öncelikle bize aittir, Müslümanlara aittir.

- Irak'ta Libya'da, Afganistan'da hüküm süren dramların tek sorumlusu çıkarlarının peşinde koşanlar da değildir.

- Bin 400 yıllık kardeşliğimize önce biz sahip çıkmazsak, kardeşlik hukukunu önce biz yüceltmezsek başkaları bizim adımıza yapmayacaktır. Hiç kimse bizim için elini taşın altına koymayacaktır. Ramazan bunun için önemlidir.

- Türkiye bu günlere geçmiş hatalarından ders çıkartarak gelmiştir. Ülkemiz önüne çıkan engelleri aşa aşa bu günlere gelmiştir.

- Türkiye'yi sadece alt yapı yatırımlarında değil turizmden, ticarete pek çok alanda cumhuriyet tarihinin reformlarıyla tanıştırdık.

- Cumhuriyet tarihinde görülmeyen atılımları sağlıkta biz gerçekleştirdik. Şu anda 81 vilayetin sadece vilayet merkezlerinde değil ilçelerinde varılıncaya kadar hastanelerimiz burada görev yapıyor.

- Gece yarılarında sıra numarası kuyruklarına girilen, farklı meslek grupları için farklı hastanelerin olduğu eski Türkiye manzarasına biz son verdik. Hastaların, ölülerin rehin tutulduğu o günlerden bu günlere geldik.

- Yurt dışından insanların teşhis ve tedavi için ülkemize geldikleri bir sağlık alt yapısı oluşturduk.

- Son 17 yılda hastane sayımızı bin 536'ya yatak sayısını 238 bine çıkardık

- Ambulans sayımızı bu gün tamamı da yeni olmak üzere 5 bin 148'e ulaştırdık.

- Gelirine ve statüsüne bakılmaksızın herkesin en iyi hizmeti alacağı bir yapı oluşturduk.

- Kapına hasta geldiği anda içeri alacaksın ilk müdahaleni yapacaksın.

- 4 temel kolon dedik bir eğitim, sağlık, adalet, emniyet. Sağlığa bu kadar önem vermemizin sebebi bu. İskandinav ülkeleri hastalarını buraya gönderiyor. Şehir hastaneleriyle beraber Türkiye bir devrim yaşıyor.

- Dünyada var mı bunun başka benzeri yok? Sağlık personeli sayısını da 1 milyon 11 bine ulaştırarak sağlık hizmetlerimizin de insan kaynağını da güçlendirdik.

- Sağlık meslek liselerinden mezun olanları da bakanlığımız kapsamında değerlendireceğiz. Hasta başına düşen hemşire sayısını artıracağız.

- Bu yıl içerisinde 29 bin 689 yeni sağlık çalışanını kamuda istihdam etmek için süreci başlattık. İlk etapta 12 bin sağlık personelinin alımını gerçekleştireceğiz.

- Hakkari'de vatandaşımız ile Ankara'daki vatandaşımız aynı standartta hizmet alıyor. Bu hizmet kalitesini bir üst lige taşıyoruz. Türkiye'deki sağlık hizmetlerinin çıtasını çok daha yükseğe çıkarıyoruz.

- 12 bin yatak kapasiteli 9 şehir hastanemizi ülkemize kazandırmış olduk. 10 bin şehir hastanemizin yapımı devam ediyor.

- 2023'e kadar 44 bin 400 yatak kapasiteli şehir hastanelerini vatandaşımıza açmayı hedefliyoruz.

- Burası bir sağlık havzası haline geliyor.

- İlaç ve tıbbi cihaz konusunda yerli üretimi teşvik ediyoruz.

- Şifa bulmalarına vesile olduğunuz insanlar yanında kendi ahiretiniz açısında da bereketli bir görev yapıyorsunuz.

- Son 17 yılda elde ettiğimiz başarının asıl mimarı olarak gördüğüm sağlık çalışanlarına şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR