Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gerekirse şehri biz kuracağız
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6. Türk Tıp Dünyası Kurultayı'nda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Suriye'de oluşturduğumuz güvenli bölgeler Suriye'de yaşanabilecek en güvenli bölgeler olmuştur. Gerekirse güvenli bölgede sığınmacılar için gerekli şehri biz kuracağız. Suriye'nin petrol bölgelerini paylaşanlar Türkiye'nin her türlü girişimini de engellemek için her şeyi yapıyorlar" dedi.
GÜNDEM , 31 Ekim 2019 Perşembe, 21:16
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gerekirse şehri biz kuracağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

Bugün Türkiye sağlık alanında dünyanın en önde gelen ülkelerinden biridir. Sağlığı önceliklerimiz arasında ilk sıralara çıkardık. Hastane ve tedavi kurumlarımızın sayısını 5 bin 488'e yükselttik. Sağlık çalışanlarının sayısını 1 milyon 24 bine ulaştırdık.

Sağlıkta gerçekleştirdiğimiz dönüşümde tek gayemiz vardı. En kaliteli hizmeti en makul fiyata sunabilmek.

Çok sayıdan ülkeden gelen heyetler sağlık sistemimizi inceliyor, uyarlamaya çalışıyor. Obama da yapmaya çalıştı ama yapamadı.

Sağlık reformunun ilk adımlarını attığımızda bizi caydırmaya çalışanlar vardı. İlaç, aşı ve cihaz üretimimizin tüm aşamalarını yerli hale getirmekte kararlıyız. İlaçların millilileştirilmesi için atılan adıları yakın takip altına alacağız.

Tıp ve ilaç biliminin gayretleriyle ortalama hayat süresi uzadı.

suriye gibi büyük yıkımlara uğrayan bir ülkede ortalama hayat süresi 73'ten 63'e geriledi.

İnsanların ve toplumların daha adil bir gelecek konusundaki ümitlerini canlı tutmak hepimizin görevi. Ülkemizde 4 milyon sığınmacı hayatını sürdürüyor. Tamamı, vatandaşlarımızla aynı seviyede sağlık hizmeti alabiliyor. Suriyeli sığınmacılar için 8 yılda yaptıklarımız 40 milar doları aşmıştır.

Suriye'de oluşturduğumuz güvenli, bölgeler Suriye'de yaşanabilecek en güvenli bölgeler olmuştur. Gerekirse güvenli bölgede sığınmacılar için gerekli şehri biz kuracağız. Suriye'nin petrol bölgelerini paylaşanlar Türkiye'nin her türlü girişimini de engellemek için her şeyi yapıyorlar.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR