Cumhurbaşkanı Erdoğan Kuzey Yıldızı Camii açılışında konuştu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pursaklar ilçesinde yapımı tamamlanan Kuzey Yıldızı Camii ve Külliyesi'nin açılışında konuştu
GÜNDEM , 10 Mayıs 2019 Cuma, 14:25
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kuzey Yıldızı Camii açılışında konuştu

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Bugün resmi açılışını yapmakta olduğumuz Diyanet Bilim ve Kültür Merkezi'nin ama bunun yanında Büyük Ankara Camii'nin başkentimize hayırlı olmasını Allah'tan niyaz ediyorum. 80 dönümlük arazi üzerine inşa edilen bu külliye Ankara'ya yakışır bir eser olmuştur.

Bu eserin Ankara'ya kazandırılmasında emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Önceki başkanlarımız Melih Gökçek ve Mustafa Tuna beyefendiye burada özellikle teşekkür ediyorum.

"CAMİLER SADECE TUĞLADAN İBARET DEĞİLDİR"

Camiler sadece taştan tuğladan ibaret binalar değildir. Tüm farklılıklarımızı bir tarafa bırakıp Hakkın karşısında eşitlendiğimiz mukaddes mekanlardır. Camilerimiz inşa edildikleri şehirlere kimlik, kişilik ve karakter kazandıran yapılardır

İstanbul'u Sultan Ahmet'siz, Süleymaniyesiz düşünemeyiz. Ankara'yı Hacı Bayram Veli Camii ve türbesi olmadan anlatmak mümkün değildir. Kocatepe Camii de yakın dönemde Ankara'yı anlatan sembol eserlerden biridir.

"İSTANBUL'UN ABİDE ESERLERİNDEN BİRİ HALİNE GELDİ"

Geçen hafta hizmete açtığımız Büyük Çamlıca Camisi de şimdiden İstanbul'un abide eserlerinden biri haline geldi. 60 bini aşkın cemaati kubbenin altında ve avlusunda toparlayabiliyor. Bu abide eser Cumhuriyet'in Ankara'sını Osmanlının Ankara'sı ile yeniden kucaklaştıracaktır.

"CAMİLER HAYATIN MERKEZİ OLMUŞLARDIR"

İslam toplumlarında camiler hayatın merkezi olmuşlardır. Nasıl ki kalp ayakta tutan ana organsa mabetler de ilim, hikmet ve fazilet merkezi olarak toplumu ayakta tutar.

"YAPAY DUVARLAR ÖRMEMELİYİZ"

Camilerin süsü cemaatidir. Özellikle de gençlerdir. Çocukların gelmediği, gençlerin uğramadığı camiler ne kadar muhteşem olursa olsun boynu bükük kalmaya mecburdur. Cami merkezli bir hayatı özendirmemizi, teşvik etmemiz gerekiyor. Genç kuşaklar işle camiler arasında yapay duvarlar örmemeliyiz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR