Darbecilerin "Tatbikat" yalanı ortaya çıktı
Genelkurmay tarafından hazırlanan rapora göre darbecilerin 'tatbikata gidiyorduk' açıklamalarının tamamen yalan olduğu ortaya çıktı
GÜNDEM , 01 Mart 2017 Çarşamba, 13:13
Darbecilerin "Tatbikat" yalanı ortaya çıktı

Genelkurmay Başkanlığı'nca Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen ve soruşturmalarda önemli bir delil olan raporda, darbecilerin 'tatbikata gidiyorduk' açıklamalarının tamamen yalan olduğu ortaya çıktı.

DİKKAT ÇEKEN AYRINTI

Raporda dikkat çeken ayrıntılar özetle şöyle: TSK'daki bütün tatbikatlar eğitim yılı başında planlanır ve en geç 15 Haziran'da biter. 15 Temmuz döneminde kendisine 'alarm' veya 'tatbikat' olduğu emri verilen profesyonel bir TSK mensubunun bunu hayatın olağan akışına aykırı bularak sorgulaması gerekir.

MERMİ VE ZIRHLI ARAÇ KULLANILAMAZ

TSK'da hangi seviyede olursa olsun alarm veya tatbikatlar esnasında gerçek mermi sadece özel olarak belirlenmiş atış sahalarında ve son derece detaylı emniyet tedbirleri alınarak kullanılır.

Eğitim maksatlı dahi olsa herhangi bir kontrol tedbiri almadan tekerlekli, zırhlı araçların meskun mahaller içerisinde trafiğe açık yolları kullanarak, geceleyin intikal etmesi söz konusu değildir.

"DARBE YAPMAK" DÜŞÜNCESİYLE İZAH EDİLİR

15 Temmuz gibi planlı tatbikatlarla alakasız bir tarihte kışlasına çağırılan şahısların, gerçek mühimmat alarak birliğin planlı görevleri ile uyuşmayan, sivil veya askerî yerlere intikal etmesi ve o mahallerde silahsız insanlara ateş açacak şekilde davranması, ancak örgüt saiki ile hareket ederek, "darbe yapmak" düşüncesiyle izah edilebilir. 15 Temmuz gecesi yaşanan olayları TSK'da icra edilen alarm, eğitim ve tatbikat faaliyetleri ile izah edebilmek hiçbir şartta mümkün değildir.

FETÖ'CÜLERE DURUŞMA İÇİN DEV SALON

Darbe girişimine ilişkin Ankara Polatlı'daki 58. Topçu Tugayı ile Topçu ve Füze Okul Komutanlığında görevli 330 sanık hakkında açılan davanın ilk celsesi başladı. Duruşma, Sincan Cezaevi içinde inşa edilen Türkiye'nin en büyük salonunda yapılıyor. Salon çevresinde geniş güvenlik tedbirleri alındı.(Kaynak: Türkiye gazetesi)

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR