Dareyya'dan çıkan ilk grup böyle karşılandı
Şam rejimi ve muhaliflerin anlaşmasıyla dört yıldır kuşatma altındaki kasabadan tahliye edilenler, kırsaldaki beldede yaşayanlar tarafından karşılandı.
DÜNYA , 27 Ağustos 2016 Cumartesi, 21:30
Dareyya'dan çıkan ilk grup böyle karşılandı
Suriye'nin başkenti Şam'ın kırsalında rejimin kuşatması altındaki Dareyya'da Esad rejimi ile muhalifler arasındaki müzakerelerin ardından dün ilçeden çıkan ilk muhalif grup, Hama'nın kuzey kırsalına ulaştı.

Aileleriyle birlikte Suriye Kızılayı'na ait araçlarla bölgeden çıkan 285 muhalif, Hama'nın kuzeyindeki Kaletu'l Madik beldesine ulaştı. Muhalifler, burada belde haklı tarafından karşılandı.Kasabadan çıkan bir grup aile de, Batı Guta bölgesindeki yerleşim yerlerine gitti.

Şam rejimi ve muhalifler, Dareyya sakinlerinin ilçeden çıkması için hafta içinde uzlaşmıştı.Kasabadan dün çıkan grubun bir kısmı Batı Guta bölgesine diğer grup ise İdlib'e yönlendirilmişti.

Müzakereler uyarınca, 28 Ağustos'a kadar 6 bin 500'ü sivil olmak üzere 8 bin 300 kişi ilçeden çıkacak, Dareyya'yı terk edecek silahlı muhalifler ise ağır silahlarını rejime teslim ettikten sonra hafif silahlarla İdlib'e geçecek.
Şam kırsalındaki Dareyya kasabası, dört yıldır rejim kuşatması altındaydı. Dareyya'ya dört yıl aradan sonra geçen haziran ayında ilk defa insani yardım girmişti.

Kesintisiz hava saldırılarına ve varil bombalarına maruz kalan kasabadaki binaların ve altyapının yüzde 90'ı hasar görmüş, halkın yüzde 80'i göç etmişti.

Rejim ve müttefikleri son üç ayda Dareyya'ya büyük bir saldırı başlatmış, ardı ardına hava saldırılarına maruz kalan ilçede yıkım üzerine yıkım meydana gelmiş, 'napalm bombası'yla vurulan ilçedeki tek Hastane kullanılamaz hale gelmişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR