Davoro filminin çekildiği mağarayı şimdilerde bağımlılar mesken edindi
İstanbul'da ilk yerleşim yeri olarak bilinen Yarımburgaz Mağaraları 1960'lı yıllardan bu yana dizi ve film çekimlerinde tahrip edilmişti, şimdiyse uyuşturucu bağımlıları tarihi mağaraları mesken tuttu.
GÜNDEM , 07 Haziran 2018 Perşembe, 10:53
Davoro filminin çekildiği mağarayı şimdilerde bağımlılar mesken edindi

İstanbul'da günümüzden 400 bin yıl öncesinde ilk yerleşik yaşamın başladığı belirtilen Yarımburgaz Mağaraları, kaderine terk edildi. Yıllarca film ve dizi çekimleri ile tahrip edilen mağaralar, şimdilerde ise madde bağımlılarının mekânı haline geldi.

400 BİN YILLIK TARİHİ MAĞARALAR HARABEYE DÖNDÜ

İstanbul'da günümüzden 400 bin yıl öncesinde ilk yerleşik yaşamın başladığı belirtilen Yarımburgaz Mağaraları, kaderine terk edildi. Başakşehir'de bulunan ve 4 ayrı mağaradan oluşan Yarımburgaz Mağaraları'nda, 1960'lı yıllarda ilk arkeolojik çalışmalar yapılmış. Gerçekleştirilen kazılarda önemli bulgulara erişilen mağaralar, şu günlerde bakımsızlıktan harabeye dönmüş.

MADDE BAĞIMLILARININ MEKANI HALİNE GELDİ

Yıllarca film ve dizi çekimleri ile tahrip edilen mağaralar, şimdilerde ise madde bağımlılarının mekânı haline gelmiş durumda. Mağaraların çevresinde toplanan madde bağımlıları da söz konusu tarihi alanda ciddi tahribatlar oluşturmuş.

"ÇOCUKLARIMIZI TEK BAŞINA SOKAĞA BIRAKMAYA KORKUYORUZ"

Semt sakinleri, mağaralarda yaşayan madde bağımlılarından rahatsız. Bölgeden geçmeye korktuklarını anlatan vatandaşlar, şunları söyledi: "Uyuşturucu içiyorlar. Çocuklarımızı tek başına sokağa bırakmaya korkuyoruz. Yolu kullanamıyoruz."

Daha önce bölgede yapılan arkeolojik inceleme ekibi arasında yer alan Arkeologlar Derneği İstanbul Şube Başkanı Yiğit Özar, "Arkeolojik kazı çalışmalarında, günümüzden yaklaşık 400 bin yıl öncesine, kimi kaynaklara göre ise 800 bin yıl öncesine kadar arkeolojik buluntulara rastlandı. Burada güvenlik sağlanıp halka açılmalı" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR