DEAŞ'a bir darbe daha
Musul'dan son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Kentin batı yakasını terör örgütü DEAŞ'den temizlemek için başlatılan operasyonun beşinci gününde hayati önemdeki havalimanı IŞİD'den kurtarıldı.
GÜNDEM , 23 Şubat 2017 Perşembe, 13:37
DEAŞ'a bir darbe daha

Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'un batı yakasını DEAŞ'dan temizlemek için Pazar günü başlatılan yeni operasyonda çok önemli bir adım atıldı. Hayati konumdaki Musul Uluslararası Havalimanı'na başlatılan taarruzda saatler sonra sonuç alındı. Havalimanının DEAŞ'dan temizlendiği bildiriliyor. Terör örgütü, Haziran 2014'ten bu yana elinde tuttuğu havalimanında hava indirmelerini engellemek için pistleri beton bloklarla aylar önce kapatmıştı.

Operasyonu canlı yayınla ekrana getiren yerel televizyonların görüntülerinde, cephede Amerikan askerlerinin zırhlı araçlarıyla yer aldıkları görülüyor.

Güney cephesinden ilerleyen federal polis güçleri ve özel kuvvetler askerleri, Elbu Seyf köyünü hafta başında terör örgütünden geri almıştı. Şiddetli çatışma yaşanan bölgede askerlerle havalimanı arasındaki birkaç yüz metre de bu sabah aşılmış oldu.

Devlet televizyonu, cephedeki askerlerin tüm gücüyle aynı zamanda havalimanının hemen yanındaki Gizlani Askeri Üssü'ne de saldırdığını duyurdu. Reuters haber ajansı, üsse yapılan roket saldırılarının fotoğraflarını tüm dünyaya geçti.

Dün gün boyunca üsten silah sesleri kesilmemişti. Üssün ele geçirilmesi, havalimanının geri alınması için kritik önemde.

BULDOZERLER İLERLİYOR

Operasyona savaş uçakları ve helikopterler de katılıyor. DEAŞ'ın kurduğu bubi tuzakları ve yerleştirdiği bombalar, buldozerlerle temizleniyor.

Irak askerleriyle birlikte cephede bulunan BBC muhabiri Quentin Sommerville, IŞİD'in ateşe verdiği şeker fabrikasının fotoğrafını Twitter hesabından paylaştı.

DEAŞ KAÇAN SİVİLLERE 'DRONE'LA SALDIRIYOR

Musul'da 17 Ekim'den bu yana çatışma bölgesinden kaçan sivillerin sayısı ise 220 bini aştı. Yaklaşık 750 bin insanın DEAŞ'ın elinde rehin olduğu tahmin edilen kentten, Birleşmiş Milletler (BM) 400 bin kadar sivilin kaçmasını bekliyor.

Terör örgütü insansız hava araçlarına (drone) yüklediği roketlerle kaçan sivilleri hedef alıyor. Dün düzenlenen saldırılarda beş sivil öldü, üç sivil yaralandı. Saldırılar DEAŞ'dan temizlenen kentin doğusundaki Raşidiye mahallesinde gerçekleşti.

Elbu Seyf'te yaşayan çok sayıda Musullu da, köylerini terk ederek çatışma bölgesinden kaçtı. Köyü terk edenler yalnızca insanlar değildi, keçi sürüleri de güvenli bölgeye çıkarıldı. AP'nin geçtiği fotoğraflardan birinde, iki asker battaniyeye koydukları yaralı bir keçiyi taşıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR