DEAŞ'tan böyle kaçtılar
Irak'ın Musul kentini terör örgütü DEAŞ'tan temizlemek için başlatılan operasyon aylardır sürüyor. Iraklı güçler şehrin batısında ilerleyişine devam ederken, DEAŞ'ın kontrolü altındaki bölgelerden kaçan insanlar Irak askerlerinin elindeki bölgelere sığınıyor.
DÜNYA , 05 Mart 2017 Pazar, 14:49
DEAŞ'tan böyle kaçtılar

Ocak ayında yaklaşık 100 günlük operasyonun ardından Musul'un doğusu tamamen Iraklı güçlerin eline geçmiş ve örgütten temizlenmişti.

19 Şubat'ta başlatılan yeni saldırı ile Musul'un batısı için harekete geçildi.Iraklı güçler şehrin batısında ilerleyişini sürdürürken, örgütün batıdan son çıkışı olan 'Suriye Kapısı'nı da ele geçirmişti.

Şehirde çatışmaların şiddeti artarken, DEAŞ'ın elindeki bölgelerden canlarını kurtarmak için kaçan insanlar ise Irak özel kuvvetlerinin kontrolündeki bölgelere geçiyor.Fakat geçişler yoğun güvenlik önlemleri altında yapılıyor. Iraklı güçler, DEAŞ'ın elindeki bölgelerden geçen kişilerin üstünde intihar kemeri olup olmadığını kontrol ediyor.

Çok sayıda Iraklı'nın ise örgütün kontrolündeki bölgelerden ağlayarak kaçtığı görüldü.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Musul'un batısındaki çatışmalar nedeniyle 45 binden fazla sivilin bölgeyi terk ettiğini açıkladı. Bu rakam Ekim ayından beri 200 bini aştı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR