Denizde 'enkaz krizi' büyüyor
Antalya Kaleiçi Yat Limanı açıklarında batan tur teknesinin deniz altından çıkarılma çalışmaları Antalya Limanı işletmesi ile enkazı çıkaran firma arasında krize neden oldu.
GÜNDEM , 19 Ekim 2016 Çarşamba, 13:56
Denizde 'enkaz krizi' büyüyor
Kaleiçi Yat Limanı açıklarında 3 Eylül tarihinde batan Kurt-C isimli tur teknesinin deniz altından çıkarılma süreci Antalya Limanı işletmesi ile enkazı denizden çıkaran firma arasında krize neden oldu. Tekne enkazını deniz dibinden çıkaran firma, enkazın limana yanaştırılması ile ilgili kendilerine izin verilmediğini, bu nedenle dipten çıkarılan enkazın yeniden suya batırılacağını söyledi.

‘DENİZDE TUR ATIYORUZ’

Enkazı limana yanaştıramadıkları için saatlerdir denizde tur attıklarını belirten Akım Denizcilik sahibi Erol Zeybek, “10 gündür enkazın deniz yüzeyine çıkarılması için uğraşıyoruz. 11’inci günde bunu başardık. Ancak yetkili kurumlar enkazı limana götüremezsin diyor. Saatlerdir deniz üstünde tur atıyoruz. Eğer izin çıkmazsa enkazı yeniden batıracağız” dedi.

ENKAZA SAHİP ÇIKAN YOK

Antalya Sahil Güvenlik Komutanlığı ile de irtibat halinde olduklarını anlatan Zeybek, “Herkes bizimle görüşüyor ama çözüm sağlamıyor. Bize enkazı çıkarttırdılar ama enkaza sahip çıkan yok. Biz bunu daha fazla su yüzeyinde tutumayız. Ne yapacağımıza dair son görüşmeleri yapıyoruz. Daha önce dediğim gibi son çaremiz enkazı kurtardığımız yere götürüp bırakacağız” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

3 Eylül tarihinde meydana gelen deniz kazasında fırtınaya yakalanan 28 metre uzunluğundaki tur teknesi Kaleiçi Yat Limanı’nın yaklaşık 2 mil açığında batmıştı. Kurtarma ekipleri 79 yolcuyu kurtarmış, 2 yolcu ise kazada hayıtını kaybetmişti. Gemikaptanı Aydın Topaç ise tutuklanmıştı. (Kaynak: Hürriyet)

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR