Dev fabrika alev alev! Binalar tahliye ediliyor
Gaziantep'te, Organize Sanayi Bölgesi'nde bir iplik fabrikasının depo olarak kullanılan kısmında yangın çıktı. Yangının büyük olması nedeniyle bölgeye yakın yerleşim yerleri boşaltıldı.
GÜNDEM , 14 Ağustos 2017 Pazartesi, 22:33
Dev fabrika alev alev! Binalar tahliye ediliyor

Organize Sanayi Bölgesi 2nci etapta bulunan Selçuk İplik Fabrikası'na ait depo kısmında henüz belirlenemeyen bir nedenle saat 16.30 sıralarında yangın çıktı. Dumanları görenlerin haber vermesiyle olay yerine itfaiye, polis ve AFAD ekipleri ile sağlık ekipleri sevk edildi. Pamuk ve elyaf dolu olan depodaki yangının büyüklüğü nedeniyle bölgeye yakın olan Sam Mahallesindeki birçok ev boşaltıldı.

28 ARAÇLA MÜDAHALE

İtfaiyenin 28 araç ve 75 personelle müdahale ettiği yangında 4 itfaiye eri ve 3 vatandaş dumandan etkilendi. Dumandan etkilenen itfaiyeciler ve vatandaşlar olay yerindeki ambulanslarla hastanelere götürüldü.

Mahalle sakinleri ise aynı depoda son 5 yılda 2 defa yangın çıktığını belirterek, tepki gösterdi. Vatandaşların da katıldığı yangın söndürme çalışmaları devam ederken, mahalleyi kaplayan duman nedeniyle vatandaşlara maske dağıtıldı. Fabrikanın deposunu saran alevleri kontrol altına almaya çalışan itfaiye ekipleri, yangının çevredeki evlere yayılmaması için büyük çaba gösteriyor.

İşçilerin ihbarıyla olay yerine gelen Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri 30 araç ve 100 personelle yangına müdahale etti.
Yangında dumandan etkilenen 4 itfaiye eri ile 3 işçi kentteki çeşitli hastanelere kaldırıldı. Yangınla ilgili çevre binalardaki vatandaşlar tedbir amacıyla tahliye edildi.
İtfaiye ekipleri, yangını kontrol altına almaya çalışıyor.

"SÖNDÜRÜLDÜKÇE YENİDEN ALEVLENİYOR"

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Cafer Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, yangının saat 16.04 itibarıyla başladığını belirtti.
İhbarı aldıktan sonra ivedi şekilde olay yerine intikal ettiklerini söyleyen Yılmaz, şu bilgileri aktardı:

"İplik fabrikasına ait depoda yangın başlıyor. Pamuk ve elyafın bulunduğu depoda yangın oluşuyor. Yangın söndürüldükçe tekrar alevleniyor. Böyle bir özelliği var. Organize sanayi, Büyükşehir, Şehitkamil ve Şahinbey itfaiye ekipleri ve GASKİ olarak yangına müdahale ettik. Yaklaşık 30 araç ve 100 personelle müdahale ediyoruz."

Can kaybı yaşanmamasının sevindici olduğunu ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:

"Burada yangının çevreye, diğer fabrikalara, etrafa sıçrama durumu yok. Yangını depo kısmında boğmuş durumdayız. Yangına yoğun bir şekilde müdahale ediliyor. Yangının ne kadar daha süreceğini bilmiyoruz. Yangının birkaç saat daha süreceğini tahmin ediyoruz. İçerideki ham madde miktarını bilemediğimiz için buradaki yoğunluk ne kadar sürer bilemiyoruz. Yangına yoğun bir şekilde köpükle müdahale ettik. Yangından etkilenen 4 arkadaşımız var, 3'ü taburcu oldu."

FABRİKA SAHİBİ KAYIP İDDİASI

İHA'nın iddiasına göre ise Fabrikanın sahiplerinden Tuncay Kara'ya ise ulaşılamıyor. Gaziantep 1. Organize Sanayi Bölgesindeki iplik fabrikasında başlayan yangın esnasında, fabrikada olduğu belirtilen Tuncay Kara'ya ulaşılamıyor.

En son bir personelin elinden tutarak, dışarı çıkarttığını ve ardından fabrika içerisine doğru gittiği belirtilen fabrika ortaklarından Tuncay Kara'nın içeride olabileceği tahmin ediliyor.

2 SAATTİR ULAŞILAMIYOR

Fabrika çevresinde aranan ve telefonlarından da ulaşılmaya çalışılan Kara'nın telefonlarına cevap vermediği belirtildi. Hastanelere de sorulan Kara ile yaklaşık 2 saattir iletişim kurulamadığı öğrenildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR