Diikat! Başvuran parasını geri alıyor
Kredi çekerken ödediği dosya masrafını geri alanların sayısında adeta patlama yaşanıyor. Sebebi ise ücretsiz gönüllü avukatlar...
EKONOMİ , 30 Haziran 2014 Pazartesi, 13:17
Diikat! Başvuran parasını geri alıyor

''BDDK veya avukatlık bürosundan arıyoruz'' diyerek vatandaşı '' Kredi dosya masrafınızı sizin adınıza bankanızdan geri alıyoruz'' şeklindeki vaatlerle kandıran dolandırıcılara karşı geçtiğimiz günlerde BDDK ve ilgili kurumlardan uyarılar yapılmış, vatandaşın bu noktada daha dikkatli olması istenmişti.

Bu uyarılar kulağınızın bir yerinde küpe olsun ama, kredi dosya masrafı noktasında şimdiye kadar sıkı durun öyle ya da böyle tam 3 milyon kredinin dosya masrafı bankalardan temin edilerek hak sahiplerine geri ödendi.

Ülke genelinde son 10 yıl içinde verilen kredilerden ötürü ödemesi yapılması gereken dosya sayısı ise 40 milyondan fazla. Yani daha on milyonlarca kişiye başvuru olması halinde ödeme yapılacak.

Tüketici Kanunu'nda yapılan değişiklikler ve Yargıtay tarafından verilen emsal kararlar sonrası son 1,5 yıldır avukatlar yoğun bir mesai içerisine girdi.

 TALEP PATLAMASI YAŞANIYOR

Uzun yıllar tartışma konusu olan ve kredi kullanan vatandaştan haksız yere alındığı savunulan dosya masrafları Yargıtay tarafından verilen emsal kararlar göz önünde bulundurularak bankalardan bir bir geri alınırken, son zamanlarda vatandaşın bilinçlenmesi ile birlikte bu yöndeki taleplerde adeta patlama yaşanmaya başlandı.

 VATANDAŞDAN MASRAF ALMIYORLAR

Ortalama 250 lira olan dosya masrafını geri almak için açacağı davanın masrafından çekinen vatandaşın imdadına avukatlar yetişti. Göz korkutan dava masraflarını vatandaştan almadan dosyaları devralan avukatlar 20'şer 30'ar gruplar halinde dosyaları mahkemelere taşıyarak birkaç gün içerisinde sonuç alıyor ve vatandaşa parasını iade ediyor. Avukatların vatandaşa ulaşmak ve toplu dosya oluşturmak için çağrı merkezlerini de kullandığı belirtiliyor.

 AVUKAT BAŞINA GÜNLÜK 30 DOSYA DÜŞÜYOR

Öyle ki gelinen noktada avukat başına günlük 10 ile 30 adet arasında dosya düştüğü ifade ediliyor. Bu zamana kadar yapılan dosya başvuru sayısı ise 3 milyonu aştı. Yapılan başvurulardan yüzde 99 oranında olumlu geri dönüş alındı ve hak sahiplerine paraları iade edildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR