Dışişleri'nden açıklama: ABD ile görüşmeler askıya alındı
Dışişleri kaynakları ABD ile yapılan Münbiç görüşmelerine ilişkin olarak "Yeni bakan göreve gelene kadar ABD ile detaylara girilmeyecek" ifadelerini kullandı.
GÜNDEM , 06 Nisan 2018 Cuma, 16:20
Dışişleri'nden açıklama: ABD ile görüşmeler askıya alındı

Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgilere göre Ankara, ABD ile yürüttüğü Münbiç görüşmelerini askıya aldı.

Kaynaklar "ABD'de yeni dışişleri bakanı göreve gelinceye kadar görüşmelerde ayrıntılara girilmeyecek" ifadelerini kullandı.

"YAPICI BİR EGZERSİZ BAŞLAMIŞTI"

Dışişleri kaynaklarından yapılan açıklamada, ABD ile gerçekleştirilen çalışma grupları kapsamında, "Bir takım ham malzemeler oluşturmuştuk, genel itibariyle yapıcı bir egzersiz başlatıldı" denildi.

Diplomatik kaynaklar, ABD ile Münbiç konusundaki çalışma grubu toplantısının yeni dışişleri bakanı göreve başlayana kadar beklemede olduğunu açıkladı.

ABD askerlerinin Münbiç'teki varlığı devam ediyor.

"TÜRKİYE KRİTİK NOKTALARDA BULUNMAYACAK"

Diplomatik kaynaklar ayrıca Rusya ve İran'ın İdlib'de yaklaşık 8 gözlem noktası kurduğunu, ancak Türkiye kadar kritik noktalarda bulunmadığını bildirdi.

"İRAN ÇABALARIMIZI ANLAYIŞLA KARŞILIYOR"

Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi'nde İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin Türkiye'nin Suriye'den çekilmesi ve bölgenin rejime bırakılması yönündeki açıklamalarına ilişkin, "İranlılar Türkiye'nin güvenlik çabalarını anlayışla karşılıyorlar. Fikir birliğinde olmadığımız nokta, rejimle koordine halinde olunmasını beklemeleri. Rejimin hassasiyetini gözetmek için söylenmiş bir söylem" açıklaması yapıldı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR