Dolar, haftanın ilk gününe nasıl başladı?
Dolar/TL geçtiğimiz hafta 14 Ocak'tan beri ilk kez 5.4880'i test ederek sert yükselmişti. Kur yeni haftanın ilk gününe ise 5.45 seviyesinin hemen altında başladı.
EKONOMİ , 11 Mart 2019 Pazartesi, 07:36
Dolar, haftanın ilk gününe nasıl başladı?

Dolar/TL'de yerel seçim öncesi ABD Türkiye ilişkileri yakından takip edilirken son dönemde başta S-400 olmak üzere ikili ilişkilere yönelik artan endişelerle kur yukarı baskılanmış durumda.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rus yapımı olan S-400 satın alınmasının tercih olmanın ötesinde bir zorunluluk olduğunu belirterek ABD yapımı Patriot alınması konusunda da temasların devam ettiğini söylemişti.

Akar, "S-400'ten dolayı böyle bir noktaya gelinmesi üzücü, bunun anlaşılmasına çalışıyoruz. F-35 ile S-400'ün etkileşmeyeceği bir ortamı sağlayalım diyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

İşlemcilere göre, başta S400-Patriot tercihi olmak üzere ABD-Türkiye ilişkileri, küresel ticaret savaşları, yerel seçimler öncesi yavaşlayan ekonomiyi desteklemek adına atılan ve atılabilecek genişlemeci adımlar ve TCMB'den bu yıl beklenen faiz indirimlerine ilişkin tahminler, lokallerin 5 aydır aralıksız devam eden döviz alımları, yavaşlayan büyüme, yüksek seyreden işsizlik ve enflasyon zaman zaman piyasalar üzerinde baskı unsuru yaratıyor.

Dolar/TL şu dakikalarda 5.44 seviyesinden işlem görüyor. Euro/TL ise 6.11 civarında seyrediyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR