Dolara hücum! Borçlanıp dolar alıyorlar
Dolar rekor üstüne rekor kırıyor. Bu yükseliş taksi şoföründen, ev hanımına; esnaftan, emeklisine dövize olan ilgiyi artırıyor. Çevrelerinden borçlanıp dolar alanlar bile var
EKONOMİ , 01 Mart 2015 Pazar, 10:34
Dolara hücum! Borçlanıp dolar alıyorlar
Dolar 2.5273 TL ile tüm zamanların en yükseğini test etti. TL haftalık bazda, en büyük kaybı yaşayan gelişen ülke para birimi oldu. dolardaki bu hızlı yükselişle birlikte artık taksi şoföründen, ev hanımına, esnaftan, emeklisine kadar ve hatta ortaokul öğrencilerinin dahi gözü dolarda.
Kurdaki yükselişin süreceğine kanaat getirenler çevrelerinden borçlanarak dolar alıyor. Amaç dolardaki hareketlenmeden istifade etmek ve kısa sürede kâr edebilmek. Çeyiz parasını dolara bağlayanlar, ailelerinin yıllık lira cinsindeki mevduatlarını bozdurup dolara geçenler şimdi hedef ne olur diye doları takip ediyor. Dolar daha önceleri eldeki birikimin korunması için bir enstrüman olarak görülürken şimdi kısa sürede getiri elde etmenin bir aracı olarak değerlendirilmekte.
Doların hızlı yükselişi sonrası Merkez Bankası’nın hamlesi merak konusuydu. Beklenti kurdaki çıkışa müdahale edilmesi yönündeydi. Nitekim cuma günü döviz satım ihalesi tutarının günlük belirleneceği açıklandı. Bunun üzerinde dolar kuru 2.51’in altına indi.

Dolar neden yükseliyor?

-  24 Şubat’taki PPK toplantısında alınan faiz indirim kararının ardından yapılan toplantıda da faiz indirimine devam edebileceği sinyallerinin alınması.
-  Faiz indirimi konusunda Cumhurbaşkanı merkezli baskının devam etmesi. En son valilerle buluşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, “Vatanı satmak yüksek faizle, enflasyon, kötü yönetimle olur. Enflasyonu düşürerek lobilere aktarılan kaynağı yatırıma dönüştürmek vatana hizmettir” demesi bile durumun ciddiyetini ortaya koymaya yetiyor.
-  Hükümetin ekonomi yönetiminde ve Merkez Bankası başkanının istifa edebileceği kaygısı. Özellikle Erdem Başçı’nın aşırı baskı altında koltuğunda kalma ihtimalinin zorlaşması, piyasaları geriyor.
-  Küresel piyasalardaki gelişmeler ve FED’in haziran ayında faiz artımına gideceği endişesi dolara yönelimi artırıyor.

 1 dolar, 2.60 TL olabilir

-  Dolar kuruna teknik olarak bakıldığında göstergeler fiyatların aşırı değerlendiğini gösteriyor. 2,50’nin üzerindeki ilk hedef 2.53 ve 2.55 seviyesinde. 2.55 aşılırsa 2.60’ları konuşmaya başlayacağız. Ancak Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta yapacağı müdahalelerle dolardaki hareket 2.53-2.43 bandında yatay bir harekete dönebilir.
-  Dolar uzun vadede TL enstrümanlarının altında getiri sağladı. Bu nedenle yaşanan oynaklığın geçici olması muhtemel.
-  Seçim belirsizliği kaotik ortamı destekleyebilir. Bu nedenle dolarda yukarı yönlü ivme önümüzdeki günlerde düşse de odak noktasında kalmaya devam edecek.
-  Cumhurbaşkanı ve politikacıların sert demeçleri durulduğunda hareket azalır.
-  Euro bölgesi ve Çin kaynaklı büyüme beklentileri dolara yönelimi desteklemeye devam edecek.
-  Her PPK toplantısı sonrasında hareketliliğin yükselmesi bu dönemlerdeki fiyat hareketlerinden yararlanmak isteyenlerin sayısını artıracak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR