Doların yine ateşi yükseldi!
Dolar fiyatları şu dakikalarda 5.55 TL seviyesinde hareket ederken, Euro fiyatları ise 6.29 TL'de bulunuyor.
EKONOMİ , 28 Mart 2019 Perşembe, 12:00
Doların yine ateşi yükseldi!

Geçtiğimiz hafta cuma günü sert yükselerek 5,84'ü gören dolar/TL, Merkez Bankası'nın adımları sonrasında haftaya düşüşle başlamasının ardından dalgalanıyor.

Bankalararası piyasada dolar/TL 5,60'ın üzerini gördü. Saat 11.19'da 5,6465'e kadar çıkan dolar 5,60'ın altında hareket ediyor. Dolar/TL dün gece 5,33 seviyesine kadar gerilemesi sonrasında bugün yeniden yönünü yukarı çevirdi.

Euro/TL de 6,27 seviyesinde seyrediyor.

Merkez bankası bugün yeni bir hamleyle bünyesindeki döviz karşılığı TL swap piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satışı sınırı yüzde 20'den yüzde 30'a çıkarıldı.

Teknik açıdan dolar/TL'de 5,40'ın destek konumunda bulunduğunu söyleyen analistler, bu seviyenin altında kalıcılık sağlanması durumunda düşüşün ivme kazanabileceğini, 5,50'nin direnç olarak izleneceğini dile getirdi.

Merkez Bankası, cuma günü 1 hafta vadeli repo ihalesi açmayarak ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini yüzde 27'ye kadar çıkarabilecek pencereyi aralarken, swap işlemlerinde limiti artırdı ve Türk lirası karşılığı döviz depo ihalesi açmadı.

Bu adımların ardından Londra swap piyasasında TL'nin maliyeti hızla yükselirken, traderlar TL'ye karşı yeni kısa pozisyon açamadıkları gibi daha önce açtıkları pozisyonları da zarar etmemek için kapatmak zorunda kaldı.

Londra piyasasında Türk lirası kısa pozisyonunu kapatmak isteyen traderların talepleri ve daralan likidite, derinliğe sahip olmayan swap piyasasında TL için uygulanan gecelik faizlerin yüzde bini aşmasına neden olmuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR