Dünya devi Novartis Türkiye'de 'rüşvet' dağıttı mı?
Geçtiğimiz hafta Çin'de rüşvet vermekten 460 milyon dolar cezaya çarptırılan İsviçreli Novartis ilaç firması ,Türkiye'de rüşvet dağıtip 85 milyon dolarlık iş almakla suçlanırken SGK sessiz kaldı.
EKONOMİ , 31 Mart 2016 Perşembe, 07:51
Dünya devi Novartis Türkiye'de 'rüşvet' dağıttı mı?
İsviçreli ilaç devi  Novartis  Türkiye'de rüşvet karşılığı 85 milyon dolarlık yeni iş aldığı iddiasıyla karşı karşıya. İsimsiz bir ihbarcı,  İsviçre merkezli ilaç şirketi  Novartis'i bir danışmanlık şirketi üzerinden  Türkiye'de rüşvet dağıtmakla suçladı.  Reuters'ten Ben Hirschler'ın haberine göre rüşvet iddialarının yer aldığı 17 Şubat tarihli elektronik posta, isimsiz bir ihbarcı tarafından gönderildi. İhbarcının iddiasına göre;  Novartis'in elde ettiği yeni iş ve rekabet avantajı, şirketin ürettiği ilaçların kamu hastaneleri satın alma listelerine eklenmesi ve iki ilacın  Türkiye'deki isimlerinin kamu izniyle değiştirilmesinden oluşuyor. İddiaya göre, iki ilacın  Türkiye'deki isimlerinin değiştirilmesi başka ülkelerde ilaçların fiyatlarının düşürülmesinin önüne geçiyor.

CEO'YA GÖNDERİLDİ

Novartis, iddialar hakkında inceleme başlattığını açıkladı. İhbarcının 5 bin kelime uzunluğundaki elektronik postayı gönderdiği kişiler arasında  Novartis CEO'su Joe Jimenez ve şirketin denetim ve düzenlemelere uyum kurulu başkanı Srikant Datar yer alıyor. İhbarcının iddiasına göre  Novartis,  Alp Aydın müşavirlik şirketine 290 bin dolar artı 2013 ve 2014 yıllarına ilişkin masrafları içeren bir ödeme bir yaptı.  Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) başlattığı soruşturmanın ardından  Novartis ile müşavirlik şirketi arasındaki ilişki son buldu.

NOVARTİS: İLİŞKİMİZ YOK

Novartis yaptığı açıklamada en yüksek iş ahlakı kurallarına bağlılığının altını çizdi ve  Alp Aydın'ın geçmişte şirkete danışmanlık yaptığını ancak artık iş ilişkisi olmadığını belirtti.  Novartis,  Alp Aydın'ın Türk sağlık yetkililerine parasal ödemelerde bulunduğu ve  Novartis  Türkiye'nin yazdıkları reçetelerde şirketin ilaçlarına yüksek oranda yer veren doktorların akrabalarını işe aldığı iddialarını araştırdığını da belirtti. Şirket sözcüsü Eric Althoff, "Uygunsuz davranış iddialarını son derece ciddi ele alıyor ve tüm iddiaları etraflıca araştırıyoruz. İddiayı ortaya koyan kişi bunu kamuyla paylaşmış olsa da politikalarımız çerçevesinde bu tür araştırmalar hakkında açıklama yapmıyoruz" dedi.

SGK ve  Alp Aydın Danışmanlık haber anında yorum yapmadı.

ÇİN'DE CEZALANDIRILDI

Novartis'in  Türkiye'de karşı karşıya kaldığı durum, sektörün iş yapış biçimlerini dünya çapında mercek altına alan yolsuzluk araştırma kurumları karşısında ilaç şirketlerinin yüz yüze geldiği sorunların bir örneğini teşkil ediyor.  Novartis geçen hafta  Çin'de rüşvet verdiği iddialarıyla ilgili uzlaşma için ABD sermaye piyasası düzenleme kurumuna 25 milyon doların üzerinde ödeme yapmayı kabul etmişti. Batılı ilaç şirketleri özellikle  Çin piyasasında zorluklar yaşıyorlar. İlaç şirketi GlaxoSmithKline GSK.L 2014'te gündeme oturan  Çin'deki bir davada mahkeme tarafından 3 milyar yuan (460 milyon dolar) cezaya çarptırılmıştı. (Hürriyet)

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR