Dünya şokta! Sağlam tek bir ceset yok
Kendisiyle birlikte 150 kişiyi ölüme götüren yardımcı pilot Andreas Lubitz’in psikiyatr desteği gördüğü ve “uçmaya elverişsiz” raporu bulunduğu ortaya çıktı. Öte yandan Alman pilot Andreas Lubitz'in eski sevgilisinden de tüyler ürperten açıklamalar geldi.
DÜNYA , 28 Mart 2015 Cumartesi, 08:37
Dünya şokta! Sağlam tek bir ceset yok
Germanwings Hava Yolları’nın Barcelona-Düsseldorf seferini yapan uçağın 150 yolcusuyla bilerek düşüren yardımcı pilot Andreas Lubitz hakkında araştırmalar sürüyor.

Alman basınında yakın zamanda kız arkadaşından ayrıldığı iddia edilen 27 yaşındaki pilotun zorlu bir süreç geçirdiği belirtildi. Lubitz’in Almanya’nın Düsseldorf ve Montabaur kentlerindeki evlerinde yapılan aramalarda, yırtılmış doktor raporları bulundu. Söz konusu izin raporları, olay günü de kapsıyordu. Savcılıktan yapılan açıklamada, evde tıbbi içerikli dokümanların da bulunduğu ve tüm bunların Lubitz’in çevresinden ve işvereninden hastalığını gizlemeye çalıştığına işaret ettiği belirtildi.

Evde yapılan aramalarda intihar mektubuna benzer bir ize rastalanmadı. Soruşturmada görevli bir polis memurunun yaptığı açıklamada, Lubitz’in sık sık eczaneye gittiği ancak gizliliğin sağlanması açısından nedenlerinin henüz açıklanmayacağı ifade edildi. İngiliz Daily Mailgazetesi ise, Lubitz’in düzenli olarak hastalığı ilaç kullandığını aktardı. Gazete, Alman yetkililerin Lubitz’in ilaçlarını bırakmış olduğu şüphesini incelediğini yazdı.

Muayene kodu vardı

Lufthansa’nın ABD’nin Arizona eyaletindeki Uçuş eğitim Okulu’nda ‘uçmaya elverişsiz’ listesinde yer alan Lubitz, ardından tüm testleri başarıyla geçerek eğitimine kaldığı yerden devam etti. 2013’te Germanwings Havayolu şirketinde yardımcı pilot olarak göreve başladı. Lubitz’in Federal Havacılık Dairesi’ndeki dosyasında ve lisansında “SIC” kodunun  bulunduğu, bu kodun düzenli ve özel olarak doktor tarafından muayene gerektirdiği anlamı taşıdığı ifade edildi.

‘Kibar biriydi’

Küçük yaştan itibaren pilot olmak isteyen Lubitz’in odasının duvarlarının da uçak resimleri ve Lufthansa amblemleri ile kaplı olduğu öğrenildi.

Alman Bild gazetesine konuşan Lubitz’in bir arkadaşı, takma adının ‘Domates Andi’ olduğunu belirtirken Lubitz’in yardımcı pilot olarak göreve başlamasından önce bir sene boyunca Lufthansa için kabin görevlisi olarak çalıştığını söyledi. Luditz’in büyükannesinin yaşadığı Neuburg ab der Donau bölgesinde ise komşuları genç pilot için ‘Kibar, hoş ve iyi bir çocuktu. Yabancılarla görüşmeyi çok tercih etmeyen içine kapanık biriydi’ yorumunda bulundu.

Kokpiti baltayla açmaya çalışmış

Germanwings uçağının kaptan pilotunun, yardımcı pilot Andreas Lubitz’in içerinden kilitlediği kokpit kapısını baltayla kırmaya çalıştığı iddia edildi. Bild gazetesinin haberine göre, Lubitz’in kokpit kapısını içeriden kitlediğini fark eden kaptan pilot, kapıyı birkaç kez çaldıktan sonra baltayla kırmaya çalıştı. Konu üzerine açıklama yapan Germanwings sözücüsü, Airbus A320 tipi uçaklarda güvenlik ekipmanının bir parçası olarak balta bulunduğu belirtti.

Kusuru gizliyorlar

Korkunç olayın ardından pilotlar üzerinde yapılan psikolojik testler tartışmaya açıldı. Birleşmiş Milletler bünyesindeki Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün (ICAO) küresel havacılık standartlarında, ruh sağlığı bozuk pilotların uçmaması geretiğini belirtiliyor. Ancak Örgüt yekilileri bile, pilotlara yapılan testler ile ‘psikolojik problemlerin’ asla kesin olarak belirlenemediğine dikkat çekiyor. Havayolu şirketleri pilotları yılda en az bir kere psikolojik testlerden geçiriyor, gerektiği halde her türlü danışmanlık desteğinin verilmesini sağlıyor.

Ancak uzmanlar ve pilotlar bunun yeterli olmadığı görüşünde. ABD’deki  Weill Cornell Tıp Fakültesi profesörü Gail Saltz, insanların işlerini kaybetme korkusundan dolayı sorunlarını saklamayı tercih ettiğini belirtiyor. Asya’daki bir havayolunda görevli deneyimli bir pilot ise ‘psikolojik testler sırasında ruh sağlığımızı etkileyen faktörler soruluyor. Ama kim isteyerek lisansının askıya alınmasına yol açabilecek bir şeyi itiraf eder ki? Ben şu ana kadar işimi kaybetmeme adına hiç etmedim, etmeyeceğim’ dedi.

1 hafta önce 2 Audi sipariş etmiş

Alman Focus dergisi, yardımcı pilotun kazadan birkaç hafta önce bir Otomobil galerisinden kendisi ve kız arkadaşı için iki Audi marka araba sipariş ettiğini iddia etti. Düsseldorf’taki galeri, kazadan bir hafta önce yardımcı pilotun arabasını teslim etmiş.

Kurban yakınları isyan etti

Düşen Germanwings uçağında kardeşini kaybeden 59 yaşındaki Claude Driessens, ‘Gerçekten sinirlenmeye başlıyorum. Öyle bir yardımcı pilot kokpit yakınlarında dahi olmamalıydı.

Dünyanın en önemli şirketlerinden biri nasıl olurda depresyonda bir adamı pilot yapabilir’ sözleriyle duyduğu öfkeyi dile getirdi. Uluslararası düzeyde yapılan anlaşmalar gereğince aile yakınlarına gerçekleşen havacılık faciaları sonucunda 100 bin Euro civarında bir para ödeniyor.

SEVGİLİSİ KONUŞTU...

Germanwings uçağını Fransız Alpleri'ne kasten düşürdüğü açıklanan Alman pilot Andreas Lubitz'in eski sevgilisinden tüyler ürperten açıklamalar geldi.

Olay gününü de kapsayan 'hasta raporu'nu şirkete teslim etmediği ve hastalığını herkesten gizlediği ortaya çıkan 27 yaşındaki pilot, kendisiyle birlikte 150 kişinin canına mâl olan korkunç eylemi eski kız arkadaşına ima etmiş.

Alman Bild gazetesine konuşan eski sevgili, kaza haberini duyar duymaz Lubitz'in ona geçen yıl söylediği şu sözleri hatırladığını aktardı: "Bir gün tüm sistemi değiştirecek bir şey yapacağım ve o zaman herkes benim adımı öğrenecek ve unutmayacak."

NE DEMEK İSTEDİĞİNİ ŞİMDİ ANLIYORUM

"Ne demek istediğini hiç anlamamıştım ama şimdi ortaya çıktı" diyen adı açıklanmayan kadın, Lubitz'i "sancılı bir karakter" olarak tanımladı ve onu kendisini korkutan kişisel sorunları ve değişken davranışları yüzünden terk ettiğini söyledi. Geceleri kâbus gördüğünde, 'Düşüyoruz' diye çığlıklar atarak uyandığını anlatan kadın, "İçinde yaşadıklarını başkalarından nasıl gizleyeceğini çok iyi biliyordu" dedi. 

Alman polisi, şimdi eski sevgilisiyle Lubitz'in haleti ruhiyesine ilişkin kapsamlı bir görüşme yapmak istiyor. 

Çiftin yedi yıl birlikte olduğu ve Düsseldorf'un banliyösünde birlikte yaşadıkları öğrenildi. Medyada yer alan bir habere göre; çift, nişanlıydı ve gelecek yıl evlenmeyi planlıyordu. İddialar arasında, genç pilotun kazadan kısa bir süre önce sevgilisini yeniden kazanmak için iki lüks otomobil siparişi verdiği, fakat kız arkadaşının teklifini reddettiği de yer aldı. 

KAZADAN BİR GÜN ÖNCE AYRILDILAR 

Fransız televizyonu iTele ise genç pilotun kazadan bir gün önce nişanlısından ayrıldığı iddiasını ortaya attı. Kanalın haberine göre Lubitz, uçağı düşürdüğü bölgeyi, 1996-2003 yılları arasında kayak yapmak için sık sık gittiği için, çok iyi biliyordu.

SAĞLAM TEK BİR CESET YOK

Öte yandan arama kurtarma ekipleri, uçağın düştüğü bölgede çalışmalara devam ediyor. Sağlam cesede ulaşılmadığı açıklanırken, olayda hayatını kaybedenlere ait yaklaşık 600 parçanın bulunduğu öğrenildi. İki otelde DNA örnekleri almak için geçici laboratuvarlar kuruldu.

 

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR