Dünyada kur savaşı alarmı
Rusya Merkez Bankası dünyanın en büyük ekonomilerinin küresel ekonomide rekabetçiliklerini artırmak için kur savaşlarına girmenin eşiğinde olduğunu söyledi.
EKONOMİ , 17 Ocak 2013 Perşembe, 09:26
Dünyada kur savaşı alarmı

İlk kez iki yıl önce Brezilya Maliye Bakanı Guido Mantega tarafından gündeme gelen 'Kur Savaşları'na yönelik uyarı bu kez de Rusya'dan geldi.

Mantega Kur Savaşı kavramının isim babası olarak kabul ediliyor.

Rusya Merkez Bankası Bank Rossii'nin Başkan Yardımcısı Alexei Ulyukayev, Japonya'nın para birimi yenin değerini düşürdüğünü, rekabetçiliğini korumak isteyen diğer ülkelerin de benzer adımlar atabileceğini ve ekonomide yeniden kur savaşları başlayacağını belirtti.

Japonya'da 21-22 Ocak'ta gerçekleşecek para politikası toplantılarından daha fazla parasal genişleme hamlesi geleceği yönündeki beklentiler ve enflasyon hedefinin yükseltileceği yönündeki söylentilerle yen dolar karşısında son iki yılın en düşük seviyesine geriledi.

JUNCKER DE UYARDI
Avrupa'da Eurogroup Başkanı Jean-Cladue Juncker, euro kurunun dolar ve diğer para birimleri karşısında tehlikeli bir yükseklikte olduğu uyarısı yaptı.

Ulyukayev dünyanın iki ucunda kurun değerini aşağı çekme yönünde gelecek hamlelerin küresel ekonomiye büyük zarar vereceğini söyledi.

RUSYA'NIN REZERV ENDİŞESİ
Rusya'nın endişelerinin arkasında sağlam nedenler var. Ülke dünyanın en büyük dördüncü büyük döviz rezervine sahip.

Ulyukayev Rusya'da ekonomi mevcut beklentiler dahilinde yıllık yüzde 3,5 büyüme oranını yakaladığında parasal genişleme yönünde adımlar atılmayacağını ifade etti. Ulyukayev, şu anda faizleri indirmenin ya da parasal genişleme adımları atmanın büyüme karşı önlemler olacağını da belirtti.

cnbce
 

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR