Dünyanın beklediği açıklama geldi! 'Faiz arttırımı..'
Piyasaların kaderini belirleyecek faiz artırımına ilişkin Fed Başkanı Yellen ağzındaki baklayı çıkardı. Yellen, birkaç toplantıda faiz artırımı yapılmayacağı mesajı verdi.
EKONOMİ , 24 Şubat 2015 Salı, 18:05
Dünyanın beklediği açıklama geldi! 'Faiz arttırımı..'
Fed Başkanı Janet Yellen ABD Kongresi'ndeki sunumlarının ilkini gerçekleştiriyor. Fed Başkanı Janet Yellen "Ekonomideki koşulların en az gelecek birkaç toplantıda faiz artırımını gerektirmeyeceğini düşünüyorum" dedi.
 
Yellen ABD Kongresi'ndeki sunumunda ekonomideki koşullar iyileşmeye devam ederse Fed'in ileriye dönük yönlendirmesinde değişiklik yaptıktan sonra durumu her toplantıda değerlendireceğini belirtti. 

Yellen sunumunda şu başlıklara yer verdi: 

"İleriye dönük yönlendirmede değişiklik, Fed'in birkaç toplantı içinde faiz artıracağı şeklinde okunmamalı. İleriye dönük yönlendirmede değişiklik Fed'in o andan sonra herhangi bir toplantıdafaiz artırılabileceği şeklindeki görüşünü yansıtıyor. Faizi artırmadan önce sözlü yönlendirmeyi değiştireceğiz. Sözlü yönlendirme faiz artırımı için herhangi bir toplantıya işaret edebilir." 

FAİZLERDEKİ DÜŞÜŞ BÜYÜME VE PARA POLİTİKALARI KAYNAKLI 

Yellen, uzun vadeli faizlerdeki düşüşün küresel büyüme ve para politikaları kaynaklı olduğuna işaret etti. Anketlere göre enflasyon beklentilerinin istikrarlı bir seyir izlediğine dikkat çeken Yellen, kısa vadede enflasyonun düşebileceğini belirtti.
 
FAİZ ARTIRIMI NEDEN ÖNEMLİ?

Fed’in faiz artırımına başladıktan sonra, doların yükselişinin hızlanması bekleniyor. 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR