Efes dev teklifi geri çevirdi
İngiliz bira üreticisi SABMiller Afrika, Ortadoğu ve Rusya pazarında güçlenmek için dev bir satın almaya hazırlanıyor. Bu işlem için SABMiller’ın rotasının Anadolu Efes olduğu iddia edilirken, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, “Anadolu Efes’i satmak gibi bir niyetimiz yok” mesajını verdi.
EKONOMİ , 13 Kasım 2014 Perşembe, 09:29
Efes dev teklifi geri çevirdi
Dünyanın en büyük ikinci bira üreticisi olan İngiliz SABMiller, dev bir satın almaya hazırlanıyor. ABD’li Wall Street Journal (WSJ) gazetesine göre Afrika, Ortadoğu ve Rusya pazarında güçlenmek isteyen İngiliz şirket, rotasını Türkiye’ye çevirdi. SAB Miller’in Anadolu Efes’in tamamını satın almak için harekete geçtiği iddia edilirken, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, “Ortağımız SABMiller’ın CEO’su bu yönde açıklama yapmış. Ancak Anadolu Efes’i satmak gibi bir niyetimiz yok” mesajını verdi.

HEINEKEN’İN KAPISINI ÇALDI

Tanzanya, Ekvator ve Rusya’da küçük yerel markaları bünyesine katan SABMiller bu pazarlarda dağıtım ağına sahip global bir markayı satın almak için harekete geçti. İngiliz şirket, ilk olarak eylül ayında Hollandalı bira üreticisi Heineken’in kapısını çaldı. Hollandalı şirket yaptığı açıklamada, en büyük rakibi SABMiller’ın teklifini geri çevirdiklerini duyurdu. WSJ’ye göre SABMiller’ın yeni rotası Türkiye oldu. Gazetede yer alan analize göre, yaklaşık 3 yıl önce Anadolu Efes’in yüzde 24’ünü satın alan SABMiller’ın şirketin tamamını almak için harekete geçebileceği belirtildi.

KESİNLİKLE SATMIYORUZ

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ise, SABMiller’ın Anadolu Efes’i alacağı yönündeki iddialara şu cevabı verdi: “Şirketin yüzde 100’ünü satmayı düşünmüyoruz. Daha önce SABMiller’ın CEO’sunun bu yönde bazı açıklamaları olmuş. Ancak bizim Anadolu Efes markasını satmak gibi bir niyetimiz yok. Bu konuda son dönemlerde birçok açıklama yapılıyor. Biz markamızdan memnunuz. Yeni hedef pazarlarımız var. Bazı operasyonel çalışmalar içerisindeyiz. Ancak satmak gibi niyetimiz yok.”

MİGROS İÇİN KAYNAĞA İHTİYACIMIZ YOK

Ekim ayında Migros’un yüzde 40’ını satın almak için teklif verdiklerini hatırlatan Anadolu Grubu Başkanı Tuncay Özilhan, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bizim bu markayı satın almak için kaynak arayışı içerisinde olduğumuz söyleniyor. Bizim kaynağa ihtiyacımız yok. Bankamızı (Abank) sattık paramız var. Dolayısıyla Migros’a kaynak yaratmak için Anadolu Efes’i satmayız. Böyle bir sıkıntımız yok. Yaptığımız çalışmalar ortada. Ancak son dönemlerde Anadolu Efes’in satılacağı yönündeki dedikodular da kulağıma çok sık gelmeye başladı. Tekrar söylüyorum ‘Anadolu Efes’i satmayacağız.”

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR