Ekipler lastik izlerinden şüphelenip pusuya yattı, böyle yakalandı!
Konya'nın Derebucak ilçesinde, koruma altında olan türlerden olan yaban keçisini dağlık alanda avladığı ileri sürülen 3 avcıya toplam 16 bin lira idari para ve tazminat cezası kesildi.
GÜNDEM , 27 Kasım 2017 Pazartesi, 15:17
Ekipler lastik izlerinden şüphelenip pusuya yattı, böyle yakalandı!

Edinilen bilgiye göre, dağlık alanda koruma altında olan türlerden yaban keçisi avı yapıldığına dair alınan bir ihbarı değerlendiren Orman ve Su İşleri Bakanlığı Konya 8. Bölge Müdürlüğüne bağlı Beyşehir Milli Parklar Şefliği ekipleri harekete geçti. Derebucak ilçesindeki koruma kontrol faaliyeti icra eden ekipler, bin 880 metre yüksekliğe sahip dağın eteklerinde Üçkuyular mevkisinde gördükleri bir aracın lastik izlerinden kaçak avcı olduklarından şüphe ettiği kişileri takip altına aldı.

Pusuya yatarak beklemeye başlayan ekipler, sırtında karkas etle yaya olarak yürüyen 1 kişiyi, sonrasında 2 avcı arkadaşını daha yakaladı. Sırtında karkas etle yaya olarak araçlarına doğru gitmekte olan avcıya düzenlenen operasyon anı ekipler tarafından saniye saniye kaydedildi.

Vurulduktan sonra kafası kesilen, iç organları temizlenerek derisi yüzülen yaban keçisine ait karkas etin, dağda avı yapılan bir yaban keçisine ait olduğunu tespit eden ekipler, Antalya'dan bölgeye yaban keçisi avı için geldikleri öğrenilen A.E., M.Ö. ve B.E.'ye kara avcılığı kanununa muhalefet etmekten yasanın üç ayrı maddesinden cezai işlem uyguladı.

Avcılara koruma altında olan yaban hayvanını avlamaktan, usulsüz avlanmaktan, avlanma izni olmadan avlanmaktan dolayı kişi başı bin lira olmak üzere 3 bin lira idari para cezası uygulandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR