Ekmek yeni yılda 200 gram olacak
Ekmekte uzun süredir tartışılan gramaj düzenlemesi yapıldı.
EKONOMİ , 02 Aralık 2017 Cumartesi, 07:52
Ekmek yeni yılda 200 gram olacak

Tebliğ değişikliğine göre artık, ekmek çeşitleri 250 gramdan değil 200 gramdan başlayacak. Dün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğin detaylarına göre, ekmek, kepekli ekmek, tam buğday unlu ekmek, tam buğday ekmeği ve ekşi hamur ekmekleri, 1 Ocak 2018'den itibaren en az 200 gram ağırlıktan başlayarak 10'ar gram artırılarak piyasaya arz edilecek.

Toplu tüketim yerleri için çeşitli sözleşme ve taahhütler çerçevesinde üretilen, doğrudan tüketiciye arz edilmeyen ekmek, kepekli ekmek, tam buğday unlu ekmek, tam buğday ekmeği ve ekşi hamur ekmekleri muhtelif ağırlıklarda üretilebilecek.

Tartım sonuçlarına göre uygunsuzluk görülmesi durumunda, her ekmek için ayrı ayrı tartım ve rutubet analizi yapılacak. Rutubet oranı baz alınarak, ekmek ağırlığı yeniden hesaplanacak. Tebliğin yayımından önce faaliyet gösteren gıda işletmecileri, ilgili hükümlere bir ay içinde uyacak.

Gramajın düşmesiyle gizli zam yapılacağı, 250 gramı en fazla 1.25 TL'den satılırken, 200 gram ekmeğin de 1.25 TL'den satılacağı iddia edilmişti. Ancak iddiaları Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı yalanlamış, 200 gram ekmeğin 1 liradan satılacağını açıklamıştı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR