Elektrikler gelince sakın bunu yapmayın...
Türkiye'nin bir çok kentinde meydana gelen elektrik kesintisiyle ilgi çok önemli bir uyarı geldi. Elektrik kesintisi sırasında bütün elektrik cihazları ile kombiler kapatılmalı. Elektriklerin gelmesinin ardından da bu cihazların çalıştırılması için en az 15 dakika beklenmelidir.
GÜNDEM , 31 Mart 2015 Salı, 13:07
Elektrikler gelince sakın bunu yapmayın...
Elektrik kesintilerinde abonelerin kombi ve kazanlarını kapalı konuma getirmeleri çok büyük bir önem taşıyor. 

Kesintisi sırasında cihazlar açık konumda bırakılırsa elektrik geldiğinde bölgesel anlamda aniden yüksek bir şekilde gaz çekişi olacağından, binaların önündeki servis kutularında birtakım sorunlar yaşanabileceğine dikkati çekildi.

Kesinti sırasında kapalı konuma getirilen cihazlar, elektriklerin gelmesinin ardından da hemen çalışır vaziyete getirilmemeli, en az 15 dakika beklenmelidir. Doğalgaz kullanıcıları için bu çok hayati bir uyarıdır.

Türkiye genelinde büyük bir elektrik kesintisi yaşandı. Hayat durma noktasına geldi peki bu durumda ne yapmak lazım? Ne tedbir almak lazım?

Öncelikle elektrik kesintisiyle ilgili aranacak numara 186. Ancak Türkiye genelini etkiyen bugünkü gibi bir durumda bu namaraya ulaşmak imkansız.

Başta buzdolabı, fırın, çamaşır ve bulaşık makinaları, televizyon gibi elektronik aletlerin fişlerini pirizden çekebiliriz. Geri geldiğinde yaşanacak yüksek voltaj zarar verebilir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR