Eli kanlı teröristler Bursa'da gizlenmiş
Almanya'da 12 kişinin öldüğü TIR'lı saldırının ardından Türkiye'de yakalanan Ortadoğu kökenli aynı zamanda Alman vatandaşı 3 zanlının 35 gün boyunca Bursa'da 2 ayrı otel ile günübirlik kiraladıkları evde 1 aydan fazla saklandığı ortaya çıkı.
BURSA , 27 Mart 2017 Pazartesi, 14:13
Eli kanlı teröristler Bursa'da gizlenmiş

Gazeteci Tolga Şardan'ın, emniyet istihbarat birimlerinden edindiği bilgiye göre, Berlin'de, Noel hazırlıklarının sürdüğü 19 Aralık'ta TIR'la pazar yerine girip 12 kişiyi öldüren eylemci Anis Amri'nin, saldırıyı DAEŞ adına yaptığı ortaya çıkmasının ardından, eylemci ile bağlantısı olduğu belirlenen 3 Ortadoğu kökenli Alman vatandaşı 7 Mart'ta Türkiye'de yakalandı. Şüphelilerden Bilal Yosef Mahmoud ile Youssef Darwiche İstanbul'da, Mohammed Ali Khan ise İzmir'de gözaltına alındı.

İfadelerinde, Türkiye'ye turistik amaçlı geldiklerini iddia eden 3 zanlının 17 Ocak'ta ilk olarak İstanbul'a geldikleri 4 gün İstanbul'da kaldıktan sonra Ankara'ya, burada bir gece kaldıktan sonrada otobüsle Bursa'ya geldikleri belirtildi.

30 gün otelde 5 gün günübirlik kiraladıkları konutta kalmışlar

Gözaltına alınana kadar en uzun süreyi Bursa'da geçirdikleri belirlenen 3 zanlının Bursa'ya geldikten sonra merkez Osmangazi ilçesinde bir otele yerleştikleri ve 10 gün boyunca burada kaldıkları belirtildi. Aynı bölgede bir başka otelde de 20 gün kalan üçlünün Suriyeli bir kişinin yardımıyla yine Osmangazi ilçesindeki günübirlik kiraya verilen bir daireyi emlakçı vasıtasıyla bir haftalık parasını peşin ödeyip kiraladıkları, 5 gün sonra ayrılıp İzmir'e gittikleri iddia edildi. 1 Mart tarihinde İzmir'e gidişleri sırasında Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminalinde görüntülenen zanlılardan ikisi Mısır'a kaçmak istedikleri sırada İstanbul'da havaalanında biri ise İzmir'de yakalanıp tutuklandı.

Şüphelilerden birinin cep telefonunda yapılan incelemede, DAEŞ'in eylemlerine ait görüntüler bulundu. Ayrıca, DAEŞ'in lideri Ebu Bekir El Bağdadi'nin "Türkiye bugün itibariyle cihat projenize ve iş çevrenize dahil edilmiştir. Allah'ı yanınıza alın ve onlara saldırın, güvenliklerini korkuya, refahlarını da korkuya çevirin ve onları yanan savaş bölgenize çekin" şeklindeki talimatlarının Almanca olarak yazılı olduğu notların bulunduğu öğrenildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR