Emeklilere akıl almaz tuzak
Dolandırıcıların paravan şirketlerle son bir yılda 19 bin vatandaşı sahte sigortalı göstererek dolandırdığı ortaya çıktı. Zanlıların vatandaşı, "SGK'ya 300-400 lira vermenize gerek yok. 150 lira verdiğiniz takdirde sigorta primlerinizi yatırıyoruz" diyerek kandırdığı anlaşıldı.
GÜNDEM , 12 Mayıs 2013 Pazar, 10:17
Emeklilere akıl almaz tuzak

Bazı art niyetli kişiler vatandaşı dolandırmak için her yolu deniyor. Bu defa araç Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) primleri. Dolandırıcılar önce sosyal güvenliğe ihtiyacı olan vatandaşları belirliyor. Ulaştıkları kişilere "SGK'ya 300-400 lira vermenize gerek yok. Bize 100 veya 150 lira verdiğiniz takdirde sigorta primlerinizi yatırıyoruz" diyor. Sağlık sigortasından faydalanması için aldıkları paralarla sadece ilk ayını yatırmakla yetiniyor. Primlerinin yatırıldığını düşünen vatandaş aylarca söz konusu kişilere ödeme yapıyor.

ŞİRKET TİNERCİNİN ÜZERİNE

Bu yöntemle son bir yılda 19 bin kişinin sahte sigortalı yapıldığını belirten SGK İstanbul İl Müdürü Dr. Murat Göktaş, "Bu hem devlete hem vatandaşlara zarar" dedi. Göktaş, sadece İstanbul'da yine son 1 yılda bin 726 kişinin bu şekilde dolandırıldığını ifade etti. Göktaş şöyle devam etti: "Paravan şirketler kurarak vatandaşımız kandırılıyor. Paravan şirketi tinerci gibi herhangi bir mal varlığı bulunmayan kişilerin üzerinde kuruyorlar. Topladıkları paralarla birkaç ay sonra ortadan kayboluyorlar."

SON 1 YILDA ARTTI

Bu tür olayların önceden de yaşandığını söyleyen Dr. Murat Göktaş, "Ancak son 1 yılda daha da arttı. Biz bu olumsuzlukları minimize etmek için çabalıyoruz. Vatandaşa da bu konuda büyük iş düşüyor. Sakın bunlara kanmayın. Çünkü SGK'nın bu şekilde kişi veya firmalar üzerinden bir ödeme türü bulunmuyor" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR