En uzun süre tahtta kalan kral öldü
1946'dan bu yana Tayland'ı yöneten Bhumibol Adulyadej, tedavi gördüğü hastanede akciğer enfeksiyonu ve böbrek yetmezliği nedeniyle 89 yaşında öldü.
DÜNYA , 13 Ekim 2016 Perşembe, 15:37
En uzun süre tahtta kalan kral öldü
1927'de doğan Bhumibol Adulyadej'in ölümünü, uluslararası haber ajansları son dakika olarak dünyaya geçti. Adulyadej, Kral Ananda Mahidol'un ölmesiyle 1946'da tahta çıkmıştı. TaylandKralı, halihazırda dünyada en uzun süredir görev yapan kral olarak biliniyordu.

Ülke medyasında yer alan haberlerde, kralın akciğer enfeksiyonu ve böbrek yetmezliğinden yaşamını yitirdiği aktarıldı. Kral Bhumibol, tedavi gördüğü Bangkok Siriraj Hastanesinde uzun süredir diyaliz desteği alıyordu.

Kralın ölümünün ardından yerine tek varisi olan oğlu 64 yaşındaki Maha Vajiralongkorn’un geçmesi bekleniyor.

Kral Bhumibol, babası Mahidol’un Harvard Üniversitesinde tıp öğrenimi, annesinin de Simmons College’de hemşirelik öğrenimi gördüğü sırada, ABD'nin Massachusetts eyaletinin Cambridge kentinde 5 Aralık 1927 tarihinde ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Krala, toprağın gücü anlamına gelen Bhumibol Adulyadej adı verildi.
İki yaşındayken babasını kaybeden Bhumibol, 2. Dünya Savaşı sonrasına kadar ailesiyle birlikte İsviçre’de yaşadı. 1946 yılında ağabeyinin ani ölümü üzerine tahta çıkan Bhumibol, Tayland’ın kalkınmasına yaptığı katkılarla biliniyor. Ordudan siyasete, Budist rahiplerinden iş dünyasına ve geniş halk kesimlerine kadar Tayland halkının çok sevdiği Kral Bhumibol, entelektüel çalışmalarıyla da tanınıyordu.

Ülkede yalnızca Taylandlılar değil turistlerin de Bhumibol Adulyadej'e hakaret etmesi yasaktı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR