Enkazdan aşk çıktı
Bangladeş’in başkenti Dakka’da 2 hafta önce çöken iş merkezinde gerçekleşen felaketin farklı bir boyutu gün yüzüne çıktı.
DÜNYA , 09 Mayıs 2013 Perşembe, 12:15
Enkazdan aşk çıktı

En az 900 kişinin hayatını kaybettiği 8 katlı Rana Plaza’nın enkazından yürek yakan bir fotoğraf geldi. Foto muhabiri Taslima Akhter'in çektiği karede, bir kadın ile bir erkek işçinin birbirine sarılmış halde öldüğü görülüyor. Erkek işçinin gözünden akan kan damlası ise yürekleri cız ettiriyor.

Bangladeş’te ayda sadece 38 dolar ücretle günde 15 saat çalışan işçiler, köle gibi kullanılıyor. Verdiği röportajda kurtarma çalışmalarını izlerken karşılaştığı manzaraya inanamadığını söyleyen Akhter, birbirlerini kurtarmak isterken can veren çiftin fotoğrafının kendisini derinden yaraladığını ifade etti.

Bu arada olay yerinde kurtarma çalışmalarının sürdüğünü belirten yetkililer, ölü sayısının artabileceğini kaydetti. Çürüyen cesetlerin kime ait olduğunun tespiti amacıyla DNA testi yapılacağı bildirildi. İş merkezindeki 5 hazır giyim atölyesinde 3 binden fazla işçi çalışıyordu.

Batılı bazı hazır giyim şirketleri, Bangladeş’te geçen hafta çöken iş merkezindeki fabrikalarında yaşamını yitiren işçilerin ailelerine tazminat ödeyeceğini açıkladı.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR