Erdoğan'a suikast timi duruşma için böyle getirildi
FETÖ 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve iki polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin dava bugün Muğla'da başlıyor. Duruşma öncesi salon etrafında yoğun güvenlik önlemleri alındı. Duruşma için getirilen sanıklar arasında menfezde yakalanan Zekeriya Kuzu da var.
GÜNDEM , 20 Şubat 2017 Pazartesi, 09:27
Erdoğan'a suikast timi duruşma için böyle getirildi

Muğla'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Marmaris'te kaldığı otelde suikast girişiminde bulunan timin yargılanacağı dava az sonra başlayacak. Duruşma için Muğla Ticaret Odası ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Güvenlik için 450 polisin görev aldığı öğrenilirken çatılarda da keskin nişancılar bulunuyor.

Davanın tutuklu sanıkları, ilk duruşma için gruplar halinde yargılamanın yapılacağı Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'na getirildi. 3 cezaevi aracıyla getirilen suikast sanıkları mahkeme salonuna götürülürken kalabalık bir grup da "Game over Feto" pankartı ve "Fetö gelecek hesap verecek" sloganlarıyla tepki gösterisinde bulundu.

Sanıkların gruplar halinde getirilişi sırasında havadan da bir polis helikopteri takipte bulundu.

BAZI SANIK AVUKATLARI İSTİFA ETTİ

Saat 9.45'te mahkeme heyeti salona girdi. Duruşma ile ilgili açıklamada bulundu. Mahkeme heyeti CMK tarafından atanan bazı sanık avukatlarının istifa ettiğini bildirdi. Onların yerine yeni atama yapılacağını söyledi. Duruşmanın seri halinde devam edeceğini ve 4 gün süreceğini kaydederek cuma ve pazartesi günü de ara verileceğini açıkladı. Duruşma celselerinin 15 Mart'a kadar sürmesi için uygun zaman ayırdıklarını belirten mahkeme başkanı, bir sonraki seri celselerin 24-28 Nisan arası, üçüncüsünün ise 5-9 Haziran tarihleri arasında olmasının planlandığını belirtti.

Bu arada sanık yakınlarından birer kişinin duruşmayı izlemesine izin verildiği öğrenildi.

GÜLEN BİR NUMARALI SANIK

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan ve 15 Kasım'da kabul edilen iddianamede taraf olarak 2 şehit, 74 mağdur ve müşteki ile 44'ü tutuklu, 3'ü yakalama emriyle aranmakta olan toplam 47 şüpheli yer aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müştekiler arasında olduğu iddianamede, Gülen de Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddesindeki "Örgüt yöneticileri, örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen bütün suçlardan dolayı ayrıca fail olarak cezalandırılır" hükmü gereğince "bir numaralı sanık" sıfatıyla bulunuyor.

Çiğli imamı olduğu belirtilen 'Paşa lakaplı' Zekeriya Kuzu ve otel baskınını yönettiği iddia edilen Gökhan Şahin Sönmezateş de sanıklar arasında...

Zaman zaman ifadesine başvurulan ve İzmir Menemen T Tipi Cezaevi'nde bulunan Zekeriya Kuzu'nun da dava için Muğla'ya nakledildiği öğrenildi.

Çiğli imamı olduğu belirtilen 'Paşa' lakaplı Zekeriya Kuzu... Zekeriya Kuzu, saldırıdan 11 gün sonra Marmaris Çetibeli bölgesinde karayolu altındaki menfezde, Cumhurbaşkanı'nın kaldığı otele yönelik saldırıya katılan diğer askerlerle bitkin halde bulunmuştu.

HER BİRİ İÇİN 6'ŞAR KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET TALEBİ

Sanıkların, 'Cumhurbaşkanına suikast', 'anayasayı ihlal', 'yasama organına karşı suç', 'hükümete karşı suç', 'silahlı terör örgütü yöneticisi olma', 'yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme', 'yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmeye teşebbüs etme', 'kasten öldürmeye teşebbüs', 'zincirleme şekilde cebir ve tehdit kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama', 'zincirleme şekilde silahla tehdit', 'Cumhurbaşkanına hakaret', 'zincirleme şekilde kamu görevlisine görevi nedeniyle hakaret', 'kamu malına zarar verme, mala zarar verme, nitelikli olarak konut dokunulmazlığının ihlali ve nitelikli yağma' suçlarından 6'şar kez müebbet hapis cezasına çarptırılması istendi. Soruşturma sürecinde, 73'ü mağdur ve müşteki ile 86'sı tanık olmak üzere toplam 203 kişinin ifadesine başvuruldu.

OPERASYON GÜNLER SÜRDÜ

15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele saldırı düzenleyen Özel Kuvvetler ve MAK (Muharebe Arama Kurtarma) timlerinden oluşan 37 kişilik özel tim, başarılı olamayınca 2 polisi şehit edip kaçmıştı. Bu kişilerden aralarında Çiğli Ana Jet Üssü'nün imamı olduğu iddia edilen 'Paşa' lakaplı astsubay Zekeriya Kuzu'nun da bulunduğu 25'i ilk olarak yakalanarak tutuklandı. Daha sonra Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda tabur komutanı olan Binbaşı Şükrü Seymen ile önceden aynı birlikte eğitim alıp görev yapan askerlerden seçtiği Yüzbaşılar İsmail Yiğit, Mustafa Serdar Özay, Muammer Gözübüyük, Ergün Şahin, Bahadır Sagun, Mehmet Öztürk, Üsteğmenler Murat Köse, Mehmet Demir, Enes Yılmaz; Teğmen Muhammet Burak İpek da sonradan yakalanarak tutuklandı. Yüzbaşı Burkay Karatepe'nin ise yakalanması için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR