Erdoğan bugün Bahçeli'yle görüşecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "erken seçim" sorularına net bir yanıt vermezken, Bahçeli ile bugün 13.30'da görüşeceğini açıkladı.
GÜNDEM , 18 Nisan 2018 Çarşamba, 08:43
Erdoğan bugün Bahçeli'yle görüşecek

Ankara kulislerini bir anda dalgalandıran Bahçeli'nin erken seçim açıklaması, siyaseti yakından izleyenler için üçüncü kez yaşanıyor. 2002'deki erken seçim kararı ile 7 Haziran 2015'te yapılan genel seçimlerden kısa bir süre sonra 1 Kasım'da genel seçimlerin yenilenmesi kararlarının altında yine Bahçeli'nin imzası olduğunu bilenler için durum pek sürpriz olmadı. Ancak bu noktada bir hafta öncesine kadar açık ve kapalı toplantılarda, "Erken seçim gündemimizde yok, bunu kamuoyuna da böyle anlatın" diyen Erdoğan'ın sözleri nedeniyle erken seçim fikrinden uzaklaşanlar şaşırdı.

Kulislerdeki iddiaya göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da Bahçeli'nin açıklamasını kamuoyu ile birlikte öğrendi. Bu nedenle, kendisine yöneltilen sorular karşısında, "Yarın (bugün) kendisiyle görüşeceğiz, kararımızı o zaman açıklarız" demekle yetinen Erdoğan, grup konuşmasını da değiştirmedi ve konuşmasında birkaç kez genel seçimlerin 2019'da olacağına dair vurgu yaptı.

KONUŞMAYI DUYUNCA ÜZÜLDÜ

Erdoğan, grup toplantısından sonra, partinin kurmaylarıyla yaptığı kısa değerlendirmede, Bahçeli'nin sözlerini yeni duyduğunu ve bunun kendisiyle paylaşılmamasına üzüldüğünü dile getirdi.

Yapılan hızlı değerlendirmede, bu konudaki kararın yarın (bugün) yapılacak Bahçeli görüşmesinden sonra verileceği ifade edildi.

AK Parti içerisinde erken seçimin bundan sonra kaçınılmaz olduğu, 24 Haziran veya 16 Eylül'de yapılmasının daha doğru olacağı konuşuldu.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün, Bahçeli ile yaptığı görüşmenin de erken seçim açıklamasıyla ilgisi olmadığı, uyumla ilgili yapılacak çalışmalar nedeniyle daha önce alınan bir randevu olduğu öğrenildi.

Bahçeli'nin yaptığı açıklamanın tek sonucunun kaçınılmaz bir erken seçim olacağı dile getiriliyor. Bir AK Parti kurmayı, "Bundan sonra erken seçimi kimin istediğinin önemi kalmayacak. Bu tüpten çıkan macun gibi; artık geri koyamazsınız. Bu konu gündeme gelip kamuoyuyla paylaşıldıktan sonra, 'yok biz yapmıyoruz' deme şansımız kalmadı. 2019 yılının sonuna kadar bu olasılık askıda dururken, ülkeyi yönetemezsiniz. Tarih revize edilir ama erken seçim yapılır" dedi.

İKİ AY ÖNCE SÖYLEMİŞTİK

Edinilen bilgiye göre, önceki gün Erdoğan başkanlığında yapılan MYK toplantısında, bu konu hiç açılmadı. Erken seçimi ilk kez Devlet Bahçeli'den duyan çok sayıda parti yöneticisi olduğu biliniyor. AK Parti kurmaylarına göre, MHP Lideri, geçmişte örnekleri olduğu gibi AK Parti'ye "erken seçim" dışında seçenek bırakmadı. Bazı parti kurmayları, "Bahçeli'nin böyle bir hazırlık içinde olduğunu ve bunu her an yapabileceğini, parti yönetimine iki ay öncesinden söylemiştik" dediler.

Siyaset gündemi hızla erken seçime dönerken, bu olasılık 2018'in ilk günlerinden beri kapalı kapılar ardından konuşuluyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen ay az sayıda kurmayıyla yaptığı toplantıda kendisine, 'erken seçime gidilmesinin avantaj ve dezavantajlarının en azından araştırılması' telkininde bulunulduğu biliniyor.

Hürriyet

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR