Erdoğan: "Bunu yaparsak devran farklı dönecek"
AK Parti'nin kuruluşunun 16. yılı için yapılan kutlama etkinlikleri başladı. Sincan'daki Harikalar Diyarı'nda düzenlenen etkinliğe yaklaşık 6 bin davetli katılıyor. Başbakan Binali Yıldırım'ın ardından kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, "Az önce sayın Başbakan söyledi; 11 milyon üyemiz var. Şimdi 11 milyon üyemize sesleniyorum. 2019'un Martında, 2019'un Kasım'ında bunu iki ile çarpmaya hazır mıyız? Bunu çarpınca bilesiniz ki devran farklı dönecek." dedi.
GÜNDEM , 14 Ağustos 2017 Pazartesi, 22:25
Erdoğan: "Bunu yaparsak devran farklı dönecek"

AK Parti'nin kuruluşunun 16. yılı için yapılan kutlama etkinlikleri başladı. Sincan'daki Harikalar Diyarı'nda düzenlenen etkinliğe yaklaşık 6 bin davetli katılıyor.

AK Parti, 16. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri Ankara Sincan'daki Harikalar Diyarı'nda başladı. Tören, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Ak Parti Sözcüsü Mahir Ünal, "Sayın Cumhurbaşkanım, her birimiz sizin yol arkadaşınız olmaktan büyük bir onur duyuyoruz. 16'ncı yılımızda tekrar genel başkanlık görevini almanız ile birlikte yeniden büyük bir heyecan, motivasyon kazanmış durumdayız" diye konuştu.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün gönderdiği kutlama telgrafı da programda okundu.

ERDOĞAN: BÖYLE DAVA ARKADAŞLARIM OLDUĞU İÇİN NE KADAR ŞÜKRETSEM AZDIR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları;

"Sevgili dava ve yol arkadaşlarım, değerli kardeşlerim, kıymetli misafiler sizleri hasretle kucaklıyorum. 14 Ağustos 2001 yılında çıktığımız yolda bugün 16. yılımızı geride bıraktık. AK Parti teşkilatlarında yer almış kurucularımıza, bakanlarımıza milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza ile genel meclis üyelerimize mahalle ve köy temsilcilerimize tek tek ifade edemediğim dava kardeşlerimize şükranlarımı sunuyorum. AK Parti davası Türkiye'nin davasıdır. Birlikte çalıştığımız tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Rabbime bana böyle dava arkadaşları nasip ettiği için ne kadar şükretsem azdır.

AK Parti davası binlerce yıllık davaya dayanıyor. AK Parti gece gündüz çalışan bir partidir. Dava sahibi herkes gibi çalıştık çalılıyoruz. Gazi Mustafa Kemal ile başlayan Cumhuriyet döneminin iddiasını taşıyan bir partiyiz. Eğitimde sağlıkta adalette emniyette enerjide toplu konutta hayata geçirdiğimiz hizmetlerle milletimizin gönlünü kazandık. Küresel rekabette iddialı bir hale geliyoruz.

Tüm gücümüzü 2053 ve 2071 hedeflerine yoğunlaştıracağız. 26 Ağustos'ta Malazgirt'teyiz. Bundan sonra her 26 Ağustos'ta Malazgirt'te olmak sureti ile 2071'in tohumlarını atacağız.

Milletimizden aldığımız destekle bu gücün altından kalkma gücüne sahibiz yeter ki nerede olduğumuzu unutmayalım. Az önce Sayın Başkanımız ifade etti; O gurur kibir var ya, eğer biz bunları ayaklar altına alabiliyorsak, yol açıktır. Pınar Hisar Cezaevi'ne giderken 'Bu şarkı burada bitmez' dedik. Allah'ın izni ile bitmeyecek.

Milletimiz ile ne diyoruz; "Beraber yürüdük biz bu yollarda beraber ıslandık yağan yağmurda şimdi dinlediğim tüm şarkılarda bana her şey sizi hatırlatıyor"

"AK PARTİ'NİN HİKAYESİ BİR MİLLETİN AŞK HİKAYESİDİR"

Tüm saldırıları milletimizle göğüsledik. AK Parti'nin hikayesi bir milletin aşk hikayesidir. AK Parti tüm hanelerde, tüm şehirlerde hizmeti olan bir partidir. Az önce sayın Başbakan söyledi; 11 milyon üyemiz var. Şimdi 11 milyon üyemize sesleniyorum. 2019'un Martında, 2019'u Kasım'ında bunu iki ile çarpmaya hazır mıyız? Bunu çarpınca bilesiniz ki devran farklı dönecek.

Mart 2019'da farklı gelişecektir. Eğitimde neler yaptık; 2 bin 70 derslik yaptık. 561 bin öğretmen atadık. 108 yeni üniversite açtık. Biz geldiğimizde gençler 45 liracık alıyordu şimdi 425 lira. Herhalde sayın Başbakanımız artıracaktır. 1870 yeni spor tesisi açıldı. 27 şehrimize 30 büyük stadyum yapıyoruz.

3480 yeni hastane inşaa ettik, 500 bin yeni sağlık çalışanı istihdam ettik. Yeter mi yetmez! Yeni tıp fakülteleri kurararak doktorlarımızı artıralım. Hastanelerimizi modern cihazlarla destekledik. Isparta'da şehir hastanedi kurduk. Oradaki hastalarımızın duaları bize yetecek. Yozgat aynı şekilde bitti. 4 tane şehir hastanesi yapıldı. Şehir hastaneleri 30'u bulacak. 19 bin 100 km bölünmüş yol yaptık. Yahu patika yollardan gidiyorduk. Otoyollara geçtik bunlar durup dururken olmadı.

29 yeni havalimanı inşaa ettik. Artık illa otobüsle gitmeye gerek yok. Değerli kardeşlerim bütün bunları niye yapıyoruz? Çünkü biz efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik.

Tarımda hükümetlerimiz döneminde verdiğimiz destek 100 milyar lirayı geçti. Şu anda tarımsal hasılada Avrupa'da bir numarayız, bir numara. Daha iyi olacağız. Bakın çok enteresandır; garip gureba ülkelere yardımda Amerika bir numara, biz iki numarayız! Veren el alan elden hayırlıdır. Şu an 720 bin engelli kardeşimize destek veriyoruz. Devletin el uzatmadığı kimsenin kalmamasını hedeliyoruz. Geçmiş dönemlerde ihmal edilimiş ne kadar sorun varsa çözdük, çözmeye devam edeceğiz.

"KOLAY GEÇMEDİ"

Bu 16 yıl hiç kolay geçmedi. 2002 yılında seçimlere girdik ama şahsım Meclis'e giremedi siyasi yasağım vardı. 'Muhtar bile olamaz' dediler. 9 Mart 2003 tarihinde bu yanlış düzeltildi. 2004 yılında ilk mahalli idareler seçimlerinde büyük başarı elde ettik.

Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin kaldırılması söz konusu idi ve biz bunu da başardık. 2005 yılı 6 sıfır attık paramızdan. Paramıza itibar kazandırdık. 2006 yılında meşhur Danıştay saldırısı ile ve terör olayları...

2007 yılında 21 Nisan E-muhtırası... Yapılan mitingler karşısında sığındığımız liman milletimiz oldu. Bu arada cumhurbaşkanının halkın seçmesini sağlayan anayasa değişikliği ile önümüze çıkan engelleri aştık. Hrant Dink cinayeti başta olmak üzere cinayetler bu döneme damga vurdu. 2008 yılında partimize kapatma davası açıldı.

Ülkemizde pek çok provokasyon yapıldı. 2009 yılı mahalli idareler seçimlerinde ülkemizdeki tüm kesimlerin sorunlarına çareler aradık. 2010 yılı... Burası çok önemli; CHP'nin Genel Başkanı bir kumpasla değişti.

Ardından Mavi Marmara saldırısı gibi hadiseler önemli olaylardı. Siyaseti kasetler yolu ile dizayn edilmesinin en iğrenç yollarını görüyoruz. 2011 hem annemi kaybetmem, hem de geçirdiğim ameliyat nedeniyle benim için zordu.

Suriye'nin uçağımızı düşürmesi, Gaziantep'teki bombalı saldırı... 53 vatandaşımız ölmüştü. 2013 Reyhanlı saldırısı ve aynı yıl Gezi olayları, dershanelerin kaldırılması...

MİT TIR'ları olayı tarihimizin en hain olaylarındandır. FETÖ ile mücadele yılımız oldu.

Tarihimizde ilk defa cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bu görevi üstlendik. Tabi bu partimiz ile vedalaşmamızı gerektiriyordu. Genel Başkan olarak yeniden merhaba dedik. 2015 yılı artık gelişmeleri Cumhurbaşkanlığı sıfatı ile takip ettiğimiz bir dönemdi.

1 Kasım seçimlerinde milletimizin teveccühü ile AK Parti yeniden tek başında iktidar oldu. 2016 yılı bölücü terör örgütünün üzerine gittiğimiz bir yıl oldu. 15 Temmuz'u hatırlayalım. Doğrudan milletine silah çeken teröristleri mağlup ettik. Ben Türk milletinin ezanına, özgürlüğüne sahip çıkma konusunda tüm dünyayı kendine hayran bırakmıştım. Ya Rab bu kulunu bu milletin bir ferdi olarak yarattığın için sana hamd olsun.

2017 yılı FETÖ ve PKK başta olmak üzere mücadelemizi sürdürdüğümüz bir yıl oldu. PKK'nın inlerine girdik. Onları yerle yeksan ediyoruz. Ekonomide bozulan dengeleri yeniden yerine koyma konusunda mesafe aldık.

Türkiye, yürütme gücünün cumhurbaşkanında olduğu, yasamanın Meclis'te olduğu, yargının bağımsız olduğu bir döneme geçti.

Son 4 yılda iyice yoğunlaşan terör saldırılarına rağmen tarihi bir mücadele veriyoruz. Bu mücadeleden hep birlikte galip çıkacağımıza inanıyorum. Hiç kimse kerameti kendinde görmesin. Başarılarımızın ardında milletimiz ile kurduğumuz başarılı bir ilişki var. Bu vesile ile 15 Temmuz şehidimiz Erol Olçok kardeşimizin şarkısını hatırlatmak istiyorum; Aynı yoldan geçmişiz biz, aynı sudan içmişiz biz. Yazımız bir kışımız bir, aynı sudan içmişiz biz. Bizler aynı bağın gülüyüz.

Sözde Adalet Yürüyüşü yaparken yanına teröristleri alırsan bu millet sana destek vermez. Çok da enteresanı bu milletin kadr-i kıymetini bilmeyen iktidarı bulamaz. Bizim bu Rabiamıza terör işareti diyecek kadar zavallı olanlar iktidar yüzü göremez.

Az önce Grup Tillo ne güzel anlatt;. Biz 80 milyon tek milletiz. İki; tek bayrak bayrağımızın rengi şehidimizin kanının rengidir. Üç; 780 bin km kare ile tek vatan dedik öyle yola koyulduk. İşte bunun için ne diyoruz "Durmak yok ..." Ve dört; tek devlet. Bizim Türkiye Cumhuriyeti'nden başka devletimiz yok.

Kardeşlerim 14 Ağustos 2001 yılında AK Parti'yi kurarken bir daha bugünlere dönmemek için çıtayı yükseltiyor tek başına iktidar bize yetmez diyor ve yüzde 50 diyoruz. Tam 16 yıl önce hedefi böyle belirledik.

Artık tüm hesaplarımızı yüzde 50 üzerinde yapmak zorundayız. Buna var mıyız? Maşallah. Öyleyse ana kademe kapı kapı dolaşacağız. Bu hafta Malatya'ya gittik, ısparta'ya gittik. Oradan Rize... Orada bazı yatırımlarımızı gördük. Oradan Trabzon, ordan Giresun... Ölena kadar devam. Siyasette her türlü rekabete açığız. Madem başarının çıtası değişti bizim de bu değişimi hayata geçirmemiz lazım. Her kongrede teşkilatlarımızı bunların altındaki kurullarımızı belli oranlarda değişitirmek sureti ile yola devam ettik. Ancak bu kez çok köklü bir değişime ihtiyacımız var.

Yeni bir süreç.. Bütün bunlar bir tasfiye harekatı değil. AK Parti çatısı altında çalışmak için hiçbir ünvana gerek yoktur. Teşkilatlarımızındaki değişim ihtiyacını dile getirmemizin sebebi 2019 seçimleridir. FETÖ başta olmak üzere terör ile iltisaklı olan kişileri partimizden uzak tutmalıyız.

AK Parti milletimiz ile birlikte tarih yazıyor. Partimizin ismi olan Adalet ve Kalkınma yolumuzu aydınlatıyor. Kimsenin vagonu olmadan daima adaletin lokomotifliğini sürdüreceğiz.

Ülkemizin ve milletimizin kazanımlarını masada heba etme dönemleri sona erdi. Hamd olsun bu ülkeyi bugün dünyanın en büyük 17. ekonomisi haline getirdik. Türkiye büyüdükçe dertlerimizi büyüyor. Güçlü Türkiye'ye ulaşma sorumluluğumuz var. Bu milletimize taahhütümüzdür.

AÇILIŞTAN NOTLAR

AK Parti'nin Sincan Harikalar Diyarı'ndaki yaklaşık 6 bin kişilik amfide yapılan 16'ncı kuruluş yıldönümü kutlamaları sade ve ama coşkulu şekilde yapıldı. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, mazeret bildirerek katılmadığı programa kutlama mesajı gönderdi.

3 YIL SONRA BİR İLK

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı programa Erdoğan, 3 yıllık aranın ardından AK Parti Genel Başkanı sıfatıyla ilk kez katıldı. Programda İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından Kuran Tilaveti verildi. Kutlamalara birlikte gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'ın yakalarındaki 16'ıncı yıl rozeti dikkat çekti. Gül, programa gönderdiği kutlama mesajında şu ifadeleri kullandı:

"DEMOKRASİ" MESAJI

"16 yıl önce bugün Türkiye'ye yeni bir umut ve yeni ışık getireceğine inanarak kurduğumuz AK Parti'nin kuruluş yıldönümünü tebrik ediyorum. Girdiği ilk seçimden bu yana ülkeyi yönetme sorumluluğu üstlenen partimiz köklü siyasi ve ekonomik reformlarla halkımıza unutulmaz büyüklükte hizmetler yapmış ve ülkemizin dünyada itibarını arttırmıştır. Hain darbe teşebbüsünü fedakar halkımızla birlikte püskürtmesinin üzerinden bir yıl geçmiştir. AK Parti kuruluş yıldönümündeki değer ve politikaları kendine yeniden rehber edinip evrensel demokrasi kriterleriyle kendi değerlerini mecz ederek yoluna devam etmelidir. Partimizin aziz milletimize daha çok hizmetlerde bulunacağına inanıyorum."

ATATÜRK VE ERDOĞAN

Programa Eski Meclis başkanları Cemil Çiçek, Bülent Arınç, Mehmet Ali Şahin'in yanı sıra, eski ve yeni bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları, AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu ile eşi Sare Davutoğlu, Hüseyin Çelik, Sadullah Ergin, Ali Babacan, Beşir Atalay, Suat Kılıç gibi isimler de katıldı. Programın yapıldığı alana bazı davetliler, parkın içindeki "buggy" olarak adlandırılan golf arabalarıyla ulaştırıldı. Sahnede kurulan platformda iki dev ekranla birlikte "Milletin emrinde daima birlikte" ve "AK sevda 16 yaşında" sloganları yer aldı. Programın yapıldığı alana ay yıldızlı bayrak ve AK Parti bayrağının yanı sıra Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafları asıldı. Kutlama programında sanatçılar AK Parti'nin kullandığı kampanya şarkılarını seslendirdi. Erdoğan ve Yıldırım'ın bazı şarkılara eşlik etmesi dikkat çekti. Etkinlikte Uğur Işılak da "Dombra"yı seslendirdi.

EROL OLÇOK KİTABI

Etkinliğe katılanlara Yalçın Akdoğan'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan için hazırladığı "Siyasi Liderlik ve Erdoğan" kitabıyla 15 Temmuz'da şehit edilen Erol Olçok'u anlatan kitap hediye edildi. Ayrıca davetlilere AK Parti'nin bugüne kadar kullandığı seçim şarkılarının yer aldığı "AK şarkılar" flash diski, tişört ve şapka hediye edildi. Etkinliğin yapıldığı alana girişe "Milletin partisi 16 yaşında" yazılı ışıklı platform kuruldu. Parkın içinde düzenlenen kokteyl alanında davetlilere peynirli simit, çay, şerbet ve meyve suyu dağıtıldı.

MİLLET AŞKI SERGİSİ

Etkinlik alanında AK Parti'nin kuruluşundan bu yana öyküsünün anlatıldığı "Bir Millet Aşkı AK Parti Sergisi" açıldı. Sergide Erdoğan'ın 1999 yılında Pınarhisar Cezaevi'ne uğurlanmasından 2017 yılında tekrar AK Parti Genel Başkanı olana kadar yaşanan süreç, fotoğraflar ve gazete kupürleriyle anlatıldı. Serginin sonunda oluşturulan kütüphanede ise AK Parti'nin bugüne kadar yayımlanan kitap, dergi ve broşürlerle Erdoğan'ın konuşmalarının yer aldığı kitaplar, AK Parti ile ilgili tezler yer aldı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR