Erdoğan'dan çarpıcı idam açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı'nın açılışında "İdam isteriz" sloganlarına "Yakın... Yakın.. Egemenlik milletin olduğuna göre mesele bitmiştir." diye cevap verdi
GÜNDEM , 29 Ekim 2016 Cumartesi, 17:00
Erdoğan'dan çarpıcı idam açıklaması
Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı, Cumhuriyetin ilanının 93. yıldönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla kapılarını açtı.

Garın açılışında Erdoğan özetle şöyle konuştu: 

"Ankara Yüksek Hızlı Tren Gar binasının ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Başkentimizin sembol eserlerinden biri olacağına inandığım gar binasının ülkemize kazandırılmasında emeği geçen tüm firmaların, yöneticilerini, işçilerini tebrik ediyorum. Bu eser dünyada en başarılı uygulamalarını koyduğumuz kamu özel ortaklığının eseridir. 50 bin kapasiteli, 3 peron, 6 demiryolu ile gerçekten örnek bir eser.

Bize asla eğilmek yakışmaz. Biz kula kul olmadık. Biz sadece ve sadece Rabbimizin huzurunda Ruku'da eğiliriz. Dik duracağız, dikleşmeyeceğiz. 19 yıl 7 ay süre ile bu binayı Ankara Tren Garı işletmesi adı ile onlar işletecek ve sonra TCDD'ye devredecek.

235 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçirilen bu gar ile birlikte YHT merkezinde Ankara'nın yer alma durumu güçlenmiş oluyor. O güzel türküde ne diyor: Gözüm yolda, gönlüm darda, ya kendin gel ya da haber yolla, duyarım yazmışsın iki satır mektup vermişsin trene halimi unutup kara tren gecikir belki hiç gelmez. Bundan sonra kara tren hiçgecikmeyecek merak etmeyin, onun yerine hızlı trenler yer alıyor. Bugün 2 satır mektup yazma.Eskişehir'den Konya Ankara İstanbul'a ulaşıyor. Bizim Rize'ye uğramadı.İnşallah oraya da bir uğrarız. Bursa'yı Yozgat Sivas ve İzmir ile Karaman'ı 2019'a kadar ekliyoruz.
İnşallah bundan sonra da Avrasya Tüneli'ni açacağız. Niye kıskanıyorlar bundan dolayı. Biz de diyoruz ki çalışın koşun sizin de olsun. Niye benim ülkemi karıştırıyorlar. Benim vatandaşımızın verdiği vergi ile alçaklar kansızlar ortaya çıkıyor.

'İDAM İSTERİZ' SLOGANLARINA YANIT

İşte bundan dolayı, onlar alçak ve kansız. ('idam isteriz' sloganları üzerine) İdam inşallah parlementodan bu da geçer. Yakın... Yakın.. Egemenlik milletin olduğuna göre mesele bitmiştir. Batı'nın ne dediği değil milletimin ne dediği önemlidir.
İstanbul Marmaray'ı yaşadı. 3 senede 160 milyon yolcu geçti. Fazlası var, azı yok. Avrasya Tüneli'ni gördük. Avrupa'dan Asya'ya gidiş gelişlerimizi yaptık. Yeni Havalimanımızı 2018 çeyreğinde 5 konsorsiyumla inşallah, herhalde bana böyle söz vermişlerdi, 90 milyon yılda yolcu kapasiteli kısmının açılışını yapacağız. Bu da dünyanın bir numarası oluyor. Muhteşem bir eser ortaya çıkıyor. Neden, Türk milletine bu yakışır. Bunlar Türkiye'nin nasıl sıçradığının göstergesi. 1915 Çanakkale Köprüsü var. İnşallah ihalesi yapılacak. 18 Mart'ta temelini atacağız. Kanal İstanbul var bir de o da apayrı proje. O da Karadeniz'i Marmara'ya bağlayacak. Süveyş, Panama Kanalı'nı konuşurlar. Bundan sonra Kanal İstanbul'u anacaklar. Cumhuriyet tarihindeki en büyük proje olacak. Hazırlıklar sürüyor.

Öleceğiz gideceğiz ya. Derdimiz var derdimiz. Bizim bu millete sevdamız var. Bu eserlerle anılmak istiyoruz. Derdimiz bu. Biz anıt istemiyoruz. Bizi 2 metrelik yere gömsünler yeter. Topraktan geldik toprağa gideceğiz."

GARIN ÖZELLİKLERİ

Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı'nda 3 peron ve altı demir yolu hattı bulunuyor ve burada ilk etapta günde 50 bin yılda da 15 milyon yolcuya hizmet verilmesi bekleniyor. Yeni Hızlı Tren Garı 194 bin 460 metre kare kapalı alana sahip ve toplam sekiz kattan oluşuyor. Gar, engellilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri şekilde inşa edildi. Garda, çok sayıda restoran, çok sayıda mağaza bulunuyor. Aynı zamanda burada beş yıldızlı bir otel de var. 1250 araçlık kapalı otoparkın bulunduğu garda 400 kişilik konferans salonu da bulunuyor. Hızlı tren garından Ankaray, metro ve başkentraya geçiş yapılabilecek. Yap - işlet - devret modeliyle yapılan hızlı tren garı 17 yıl sonra Devlet Demir Yolları'na devredilecek.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR