'Erdoğan'ın Esad hükümetini yıkmaya gücü yetmez'
İran Devrim Muhafızları Komutan Yardımcısı Senayirad, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye Devlet Başkanı Esad ile ilgili açıklamasına tepki gösterdi.
DÜNYA , 01 Aralık 2016 Perşembe, 08:12
'Erdoğan'ın Esad hükümetini yıkmaya gücü yetmez'
İran Devrim Muhafızları Komutan Yardımcısı Senayirad, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Devlet terörü estiren zalim Esed'in hükümdarlığına son vermek için" Türkiye'nin Suriye'ye girdiğine yönelik ifadelerine tepki gösterdi.

DHA'nın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Esad konusundaki ifadelerini değerlendiren İran Devrim Muhafızları Komutan Yardımcısı Resul Senayirad, “Erdoğan'ın Beşar Esad hükümetini yıkmaya gücü yetmez'' dedi.

Tasnim Haber Ajansı Senayirad'ın, ''Türkiye'nin böyle bir gücü olsaydı, tampon bölge oluşturmada başarılı olurdu" görüşünü dile getirdi.

İranlı general, Türkiye'nin Ürdün'le birlikte Suriye'deki aşırıcı gruplara lojistik destek sağladığını iddia ederek, bu gruplara mali desteğin ise Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından yapıldığını ileri sürdü.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı İbrahim Rahimpur da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fırat Kalkanı operasyonunun amacıyla ilgili sözlerine tepki gösterdi. Rahimpur, “Rusya ve İran’ın bu konuda ortak bir duruşu var. Erdoğan yeni konumu geçen hafta açıklanandan farklı olarak bununla aynı noktada durmuyor. Türkiye, Suriye’de çözüm için İran ve Rusya’nın ortak tutumuna uygun hareket ederse daha pozitif olur” dedi.  

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR