Erdoğan Tillerson ile görüştü ve...
Resmi temaslarda bulunmak için Ankara'ya gelen ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Başbakan Yıldırım'la ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya geldi. Tillerson ardından Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüşecek.
GÜNDEM , 30 Mart 2017 Perşembe, 13:46
Erdoğan Tillerson ile görüştü ve...

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. Başbakan Binali Yıldırım, Tillerson'ı kabul etti.

Başbakanlık Resmi Konutu'nda basına kapalı gerçekleşen kabul, yaklaşık 40 dakika sürdü.Görüşmede, DEAŞ'ın Irak ve Suriye'den temizlenmesi için çabalar, FETÖ'yle mücadele ve elebaşı Fetullah Gülen'in iadesi konusu, ikili ve bölgesel konular ayrıntılı biçimde değerlendirildi.Kabulde, ABD ile karşılıklı resmi ziyaretlerin artırılması konusunda mutabık kalındı.

Kabulde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın, Başbakanlık Dış Politika Başdanışmanı Kerim Uras da yer aldı.

ERDOĞAN'LA GÖRÜŞME 2 SAAT 10 DAKİKA SÜRDÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'u kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleştirilen kabul, 2 saat 10 dakika sürdü.

"DOĞRU VE MEŞRU AKTÖRLERLE ÇALIŞILMALI"

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Suriye ve Irak'ta başta DEAŞ olmak üzere terör örgütleriyle mücadeleyi sürdürme kararlılığının vurgulandığı kabulde, bu çerçevede ne gibi ortak adımlar atılabileceği ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın terörle mücadelede doğru ve meşru aktörlerle çalışmanın önemli olduğuna dikkati çektiği belirtildi.

GÜLEN'İN İADESİ DE KONUŞULDU

Bu vesileyle gerek ikili ilişkilerde, gerekse bölgesel meselelerde iki ülke arasındaki işbirliğini daha da güçlendirmenin önemi üzerinde duruldu. Terör örgütü FETÖ'nün ele başının iadesiyle ilgili süreç ve örgüt mensuplarının ABD'deki faaliyetlerinin önlenmesi konularının da ele alındığı kaydedildi.

YPG İLE HAREKET ETMELERİ ANKARA'NIN TEPKİSİNİ ÇEKMİŞTİ

Hatırlanacağı üzere ABD, Suriye'deki Rakka operasyonunda YPG ile ortak hareket etme kararı almış, Türkiye'de bu gelişmeye sert tepki vermişti. Geçtiğimiz günlerde YPG'lilerle ABD askerlerinin Rakka yakınlarına birlikte asker indirmesi Ankara'nın tepkisini çekmişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR