Ergenekon savcısı ByLock'çu çıktı
Ergenekon soruşturmasını yapan savcılardan biri olan ve daha sonra Yargıtay üyesi olarak seçilen Mehmet Murat Yönder hakkında Ankara Savcılığı, örgüt yöneticiliği iddiasıyla fezleke hazırladı. Fezlekede, Yönder'in 12 Ağustos 2014 tarihinden itibaren ByLock kullanıcısı olduğu iddia edildi.
GÜNDEM , 23 Kasım 2017 Perşembe, 11:07
Ergenekon savcısı ByLock'çu çıktı

Ankara Cumhuriyet Savcısı Mehmet Tamöz, Zekeriya Öz, Fikret Seçen ve Ercan Şafak ile birlikte Ergenekon iddianamesini hazırlayan isim olarak bilinen Yönder hakkında sürdürdüğü soruşturmayı tamamladı. Savcı Tamöz, Yönder hakkında "Silahlı Terör Örgütünü Yönetme, Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs Etme" suçundan hazırladığı fezlekeyi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

KUMPAS DAVALARINA ZEMİN HAZIRLADI

Fezlekede, Yönder'in, bilerek isteyerek yer aldığı FETÖ'nün yargı yapılanmasında yönetici konumunda olduğu savunuldu. Şüphelinin, yönetici olması nedeniyle örgütün yargı yapılanmasında etkin olduğu, kamuoyunda kumpas olarak bilinen davaların hazırlanmasında zemin sağladıkları savunuldu.

EV TOPLANTISINDA ADI BELİRLENDİ

FETÖ'nün 2010 yılında HSYK'yı ele geçirdikten sonra örgüt üyelerinin katılımıyla yapılan ev toplantılarında Yargıtay'a gönderilecek isimlerin tespit edildiği, eski Savcı Yönder'in Yargıtay üyesi olmasına bu toplantıda karar verildiği belirtildi. Fezlekede, Yönder'in Yargıtay'ın Ceza Dairelerinde oluşan FETÖ gruplarının içinde yer aldığı da iddia edildi.

BYLOCK KULLANICISI

Fezlekede,"Örgüt mensuplarının örgüt içerisinde kullandıkları ByLock isimli programı bizzat kullandığı tespit edilmiştir. Mehmet Murat Yönder'in 129 bin 862 satırlık ByLock abone listesindeki 121 bin 399. satırda kaydının olduğu, sisteme girilen telefon numarasının 0 505 674 ..., tespit edilen cihaza ait IMEI numarasının 3586880535... ve tespit edilen ilk tarihin 12 Ağustos 2014 olduğu anlaşılmıştır" değerlendirilmesi yapıldı.

Hürriyet Haber/Mesut Hasan BENLİ

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR