Erken tanıda Bursa farkı
Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu tarafından Kanser Haftası dolayısıyla 'Sağlığımız Gıdalarımız ve Kanser' konulu panel gerçekleştirildi.
BURSA , 08 Nisan 2018 Pazar, 07:51
Erken tanıda Bursa farkı

HABER I Ayşegül SEVER I
Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Op. Dr. Can Başaran'ın moderatörlüğünü yaptığı panele çok sayıda kişi katıldı. Panel öncesi açıklama yapan Dr. Can Başaran, hastalık sürecinde nasıl beslenilmesi ve hangi desteklerin alınması gerektiğine dikkat çekeceklerini söyledi. Bursa'da erken tanı için KETEM'lerin sayısının 5'e yükseldiğini ifade eden Başaran, Bursa'nın kanser erken tanısında önde gelen şehirlerden olduğunun vurgusunu yaptı. Erken tanı için insanların duyarlı olması gerektiğini ifade eden Başaran, Bursa halkının erken tanı noktasında ilgili olduğunu ifade etti.

İŞLENMİŞ GIDADAN KAÇININ
Panelde kanser sürecinde beslenmeye yönelik bilgiler paylaşan Prof. Dr. Canfeza Sezgin, kanser hastalarının özellikle işlenmiş gıdaları sofralarında tutmamaları gerektiğinin altını çizdi. Sezgin, Bursalılara mevsiminde taze gıdaları tüketmelerini ifade ederken, Dr. Ender Saraç da, beslenmenin yanı sıra psikolojinin de önemine vurgu yaptı. Saraç, en büyük risk faktörlerinden birinin insanların üzerinde oluşturulan aşırı yasak ve psikolojik baskı olduğunun altını çizdi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR