Facebook, iTunes ve Spotify'dan ortak tavır
Facebook, iTunes ve Spotify, sağcı komplo teorisyeni Alex Jones'un ve Jones'un markası InfoWars'un yüzlerce yayınını platformlarından kaldırdı.
DÜNYA , 06 Ağustos 2018 Pazartesi, 17:15
Facebook, iTunes ve Spotify'dan ortak tavır

Apple'dan yapılan açıklamada, Alex Jones'un ve InfoWars'un yayınlarının tamamına yakınının iTunes'dan ve yayın akışı uygulamalarından kaldırıldığı belirtildi.

Açıklamada 'nefret söylemine hoşgörü gösterilmediği' ifadesini kullanıldı.

Facebook da Alex Jones'a ait olan 4 sayfayı sitenin 'nefret söylemi' ve 'zorbalıkla' ilgili politkalarını ihlal etmesi ınedeniyle platformundan kaldırdığını duyurdu. Bu sayfalarda Müslümanlar, göçmenler ve trans bireyler için alçaltıcı ifadeler kullanıldığı belirtildi.

Facebook ayrıca Alex Jones'un kişisel porfilini de 1 aylığına dondurdu.

Müzik veri ve akış servisi Spotify da 'The Alex Jones Show'u yayın akışı listelerinden nefret söylemiyle ilgili politikalarının ihlal edilmesi nedeniyle çıkardığını açıkladı.

KOMPLO TEORİLERİ NEDENİYLE ELEŞTİRİLERİN ODAĞINDAYDI

ABD'de 11 Eylül saldırılarını, Washington yönetiminin planladığına dair komplo teorileri nedeniyle yaygın biçimde eleştirilen Alex Jones, 2012'de Sandy Hook İlkokulu'nda yaşanan ve 26 kişinin öldüğü silahlı saldırının arkasında da 'ülkede silah sahiplliğibe kısıtlama getirmek isteyen sol eğilimli güçlerin' olduğunu öne sürmüştü.

Saldırının kurbanı 2 çocuğun ailesi Jones'a iftira davası açmış bunun üzerinde saldırının gerçekleştiğini kabul etmek zorunda kalan Jones bu kez açıklamalarının 'ifade özgürlüğü' kapsamında yapıldığını savunmaya başlamıştı.

YouTube da temmuz ayında, 2.4 milyondan fazla takipçisi olan Jones'un kanalından 4 videoyu kaldırmıştı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR