Facebook Rus müdahalesi için sansür
Facebook, 2016 ABD başkanlık seçimlerini etkilemek amacıyla yapılan Rus destekli reklamlardan sonra reklam verenlere karşı ciddi politikalar geliştirdi
DÜNYA , 05 Ekim 2017 Perşembe, 14:07
Facebook Rus müdahalesi için sansür

Geçtiğimiz yıl Amerika Birleşik Devletlerindeki başkanlık seçimlerine internet aracılığıyla yapılan Rus müdahalesi Google ve Twitter gibi Facebook'un da başına dert oldu. Seçim öncesinde ve sırasında Facebook'ta yayınlanan binlerce propaganda reklamı tespit edildi. Şirket tespit edilen reklamların incelenmesi ve kaldırılması için büyük çaba sarf ederken bundan sonra sitede yayınlanacak reklamların içeriklerini incelemek ve hedef kitleleri değerlendirmek için ekibine 1.000 kişi daha katmaya karar verdi.

Şirket ayrıca, ABD seçimleri ile ilgili reklam yayınlamak isteyen kişilerden çok daha detaylı dokümantasyon talep edecek ve reklam verenlerden temsil ettikleri kuruluş ve organizasyonların onay mektubunu isteyecek.

Şirketin denetimini sıkılaştırdığı içeriklerden yasak olanlardan bazıları; şiddet ve şiddet ifadeleri kullanılan reklamlar, silah promosyonları, ırksal ve sosyal bölünmelere yol açacak reklamlar.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR