Falcılara kötü haber!
Taksim'de çalıştığı kafede kahve falı bakan Arzu Başoğlu hakkında, 1925'te yürürlüğe giren tekke ve zaviyelerin kapatılmasına ilişkin kanun kapsamında dava açıldı.
GÜNDEM , 26 Kasım 2014 Çarşamba, 17:58
Falcılara kötü haber!
Taksim'de çalıştığı kafede para karşılığında kahve falı bakan 37 yaşındaki Arzu Başoğlu hakkında, 1925'te yürürlüğe giren 677 sayılı tekke ve zaviyelerin kapatılmasına ilişkin kanun kapsamında 3 aydan az olmamak üzere hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Kahve kültürünün yaygın olduğu Türkiye'de, fincanını kapatıp fal baktırmak çok sık görülen bir davranış. "Kahve sizden fal bizden" sloganıyla bir fincan kahveye yüksek miktarda para ödemek, internette ücretsiz kahve falına baktırmak, fincanın fotoğrafını çekerek gönderilen cep telefonu uygulamalarına gelen fal yorumları, özellikle fal düşkünlerinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

HAKİM MESLEĞİNİ SORDU

Taksim'deki bir kafede çalışan Arzu Başoğlu, para karşılığında baktığı kahve falı dolayısıyla mahkemelik oldu. Başoğlu, yargılandığı bir davada mesleğini soran hakime kahve falı baktığını söyledi. Hakim, bunun üzerine Başoğlu hakkında suç ihbarında bulundu.

Başoğlu hakkında 13 Aralık 1925'te yürürlüğe giren "Tekke ve Zaviyelerle Türbelerin Seddine ve Türbedarlıklar ile Birtakım Unvanların Men ve İlgasına Dair Kanun"un 1/2'nci maddesi uyarınca "Tarikatlarla şehlik, dervişlik, müritlik, dedelik, seyitlik, çelebilik, babalık, emirlik, nakiplik, halifelik, falcılık, büyücülük, üfürükçülük ve gayıptan haber vermek ve murada kavuşturmak maksadıyla nüshacılık gibi unvan ve sıfatlarla iş yapmak" suçundan 3 aydan az olmamak üzere hapis ve 50 liradan az olmamak üzere para cezası istemiyle dava açıldı.

KARARI YARGITAY VERECEK

Davaya bakan İstanbul 6. Asliye Ceza Mahkemesi, yasada hapis cezasının üst sınırının düzenlenmediğini kaydederek, TCK'da bu cezalardaki üst sınırın 20 yıl hapis olduğunu bildirdi. Mahkeme, 677 sayılı yasada sadece alt sınırın belirtildiğini ifade ederek, bazıları dışında 10 yıldan fazla hapis cezası gerektiren suçlara ağır ceza mahkemesinin baktığını vurguladı. İstanbul 6. Asliye Ceza Mahkemesi, görevsizlik kararı vererek dosyayı İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.

Bu mahkeme de hapis cezasının üst sınırının 5252 sayılı TCK'nın yürürlük ve uygulama şekli hakkındaki kanundaki "hapis cezalarında, kanunlarda aksine bir hüküm yoksa alt sınır 1 ay, üst sınır da 5 yıl olarak uygulanır" şeklindeki düzenleme uyarınca yargılama yapma görevinin asliye ceza mahkemesinde olduğu kanaatine vardı.

İki mahkemenin de görevsizlik kararı üzerine çıkan uyuşmazlık nedeniyle dosya Yargıtay'a gönderildi. Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Başoğlu'nun hangi mahkemede yargılanacağına karar verecek.

"FALCILIKTAN DAVA AÇILDI"

Başoğlu,yaptığı açıklamada, Taksim'de bir kafede çalışırken kendisinden özel fal talep edip kahvenin dışında ücret ödemek isteyen bir kadına fal baktığını belirterek, "O dönemde nişanlıydım. Kadın bize yardım da etmek istediğini söyleyerek hesap numaramı istedi. Kadın hakkında dolandırıcılıktan dava açılınca hesap numaramdan dolayı bana da dava açıldı. Mahkemede hakim mesleğimi sorunca fal baktığımı söyledim. Bu sefer falcılıktan da dava açıldı" dedi.

"KONUŞMA İSTEĞİ DUYANLAR FAL BAKTIRIYOR"

Şu an işsiz olan Başoğlu, fal nedeniyle mahkemelik olmasının kendisine çok saçma geldiğini ifade ederek, "Fal baktırmak için o kadar çok avukat, hakim ve savcı geliyor ki. Bu çok yaygın bir şey. Her yerde kahve falı var. Kahve falı adeta ruhsal bunalımda olan insanların kendilerini tatmin etme yöntemi. Konuşma isteği duyanlar kahve falı baktırıyor. Bu, insanları kandırmak için yapılan bir şey değil" diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR