Fed beklenen faiz kararını açıkladı
Fed iki günlük toplantının ardından Temmuz ayına ilişkin faiz kararını açıkladı. Fed'in gösterge faizi ve para politikasını değiştirmediğini açıklamasının ardından dolarda düşüş yaşanmaya başladı.
EKONOMİ , 26 Temmuz 2017 Çarşamba, 21:44
Fed beklenen faiz  kararını açıkladı

FED, piyasaların merakla beklediği kararını açıkladı. ABD Merkez Bankası, piyasa beklentileri doğrultusunda hareket etti. Politika faizleri değişmedi ve yüzde 1,00-1,25 aralığında sabit kaldı.

GEÇEN AY FAİZ ARTIRIMINA GİTMİŞTİ

FED, geçtiğimiz ay son 11 yılın dördüncü ve bu yılın ikinci faiz artırımını gerçekleştirerek fonlama faizini 1,00-1,25 bandına taşımıştı.

TEMMUZDA FAİZ ARTIŞI YOK

Temmuz toplantısında ise faizler değiştirilmedi.

FED'in politika faizini eylül ve kasım aylarında 25 baz puan artıracağı beklentileri yüzde 10 seviyelerindeyken, aralıkta 25 baz puan artış bekleyenlerin oranı yüzde 41 seviyesinde bulunuyor.

ENFLASYON ORTA VADEDE YÜZDE 2 CİVARINDA YÜKSELEBİLİR

FED, karar ardından yaptığı açıklamada, 4.5 trilyon dolara kadar genişleyen bilançonun küçültülmesine göreceli yakın bir zamanda başlayacaklarını kaydetti. Enflasyonun yüzde 2'nin altında seyretmeye devam ettiğini ve enflasyonun orta vadede yüzde 2 civarında yükselmesini beklediklerini belirten FED yetkilileri, ayrıca ekonomi için kısa vadeli risklerin aşağı yukarı dengeli olduğunu ve enflasyonu izlediklerini eklediler.

PİYASALAR FAİZ ARTIRIMI BEKLEMİYORDU

Bir önceki toplantıda faiz artırımını kesin gören piyasa da bugün faiz artırımına sıfır olasılık tanıyordu.

DOLAR NE TEPKİ VERDİ?

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in büyüme, enflasyon ve faiz politikasına ilişkin açıklamalarının olumlu algılanması TL'ye olumlu olarak yansırken, bu sabah güne 3.57 seviyesinin üzerinde başlayan dolar/TL açıklamalar sonrasında 3.55 seviyelerine kadar geriledi.

Dolar/TL gün içinden en yüksek 3.5762 seviyesini, en düşük 3.5468 seviyesini gördü. Akşam saatlerinde 3.5530 seviyeleriyle günü bitiren dolar/TL kuru Fed öncesi de aynı seviyede seyrini sürdürmeye devam etti. Doların Fed açıklaması sonrasında da çok ciddi tepki vermeyeceği görüşü söz konusuydu. Dolar/TL kuru Fed açıklaması sonrasında hafif bir gerilemeyle 3.5465 seviyesine gerilerken ilerleyen dakikalarda 3.5397'ye kadar düşüşü gözlendi. Dolar/TL kuru ardından tekrar 3.54 seviyelerinde dengeledi. Dolar halen 3.53-3.54 seviyesinde seyrediyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR